Wielkoformatowa produkcja z d&b audiotechnik na Światowych Dniach Młodzieży

Wielkoformatowa produkcja z d&b audiotechnik na Światowych Dniach Młodzieży

Światowe Dni Młodzieży to niewątpliwie jedno z największych wydarzeń, które odbywa się w Polsce na przestrzeni ostatnich lat. Na potrzeby imprezy zostanie zainstalowany największy system nagłośnieniowy z wykorzystaniem sprzętu d&b audiotechnik w historii firmy, a zajmie się tym doświadczona firma GMB Pro Sound. Wydarzenia o takiej skali są wyjątkowo wymagające. Na ich organizację, w tym projekt i instalację systemu nagłośnieniowego, składają się wielomiesięczne przygotowania i praca ogromnej ilości ludzi.

Spotkania młodych chrześcijan odbywają się co 3 lata w różnych miejscach na świecie. Tradycja ta została zapoczątkowana przez Papieża Jana Pawła II w 1985 roku. W tym roku, Światowe Dni Młodzieży odbywają się w Krakowie. Szacuje się, że uczestników może być ok. 800 tysięcy. Jest to więc ogromne wydarzenie i wielkie wyzwanie dla Krakowa i wszystkich zaangażowanych organizatorów, a także służb porządkowych, policji, sanitariuszy.

ŚDM rozpoczyna się 26 lipca, natomiast Papież Franciszek pojawi się na Błoniach w Krakowie w czwartek i piątek. W międzyczasie na tym terenie będą odbywać się uroczystości i koncerty – w sumie wystąpi ponad 30 zespołów. Oprócz występów wielkiego chóru i orkiestry, na Błoniach będzie trwał Festiwal Młodych. W ramach tego wydarzenia na scenie zagoszczą artyści, wykonujący muzykę chrześcijańską. Druga część spotkań odbędzie się w Brzegach, a całe wydarzenie będzie trwać do 31 lipca.

Zapewnienie odpowiedniego systemu nagłośnieniowego na tak wielkie wydarzenie to wielkie wyzwanie, do realizacji którego wybrano zestawy głośnikowe firmy d&b audiotechnik. Część imprezy, która odbywa się na Błoniach obsługuje firma GMB Pro Sound, która realizuje największe koncerty i festiwale w Polsce. W sumie użytych ok. 450 zestawów z serii J i ok. 60 elementów V. System będzie zasilany ze 150 wzmacniaczy D80, a do tego zastosowanych będzie 29 konwerterów DS10. Wielkie liczby robią wrażenie. Nigdy wcześniej w historii d&b nie było imprezy na taką skalę.

Na Błoniach, które mają wymiary ok. 1400 x 450 m, są zbudowane dwie sceny i ołtarz, z których dźwięk będzie rozprowadzany do gron nagłaśniających kilka stref. Wieże z gronami są rozmieszczone co około 100 metrów i opóźniane tak, aby dźwięk dochodził do uczestników (niezależnie od miejsca) na odpowiednim poziomie głośności, w odpowiednim czasie i był czytelny. Projektanci systemu nagłośnieniowego musieli spełnić wymagania dotyczące parametrów akustycznych. Zespół projektowy składał się z kilkunastu specjalistów z trzech firm: d&b audiotechnik, GMB Pro Sound oraz Konsbud Audio. Przygotowania rozpoczęły się kilka miesięcy przed samym wydarzeniem. Dokonano symulacji w oprogramowaniu EASE i ArrayCalc – dedykowanym do systemów d&b audiotechnik.

Już na początku czerwca rozpoczęła się budowa konstrukcji mechanicznych. Dwa tygodnie przed wydarzeniem planowana jest instalacja zestawów głośnikowych wraz z całym sprzętem towarzyszącym. Ma ona trwać 4 dni. 24 lipca rozpoczną się próby nagłośnienia. Jak twierdzą projektanci i osoby zaangażowane w realizację, wyzwaniem jest nie tylko ilość sprzętu (w sumie na potrzeby instalacji systemu nagłośnieniowego wykorzystanych zostanie około pół tysiąca elementów!) i stopień zaawansowania projektu. Największą trudnością jest dobra koordynacja i komunikacja wszystkich zespołów pracujących nad wydarzeniem.

Światowe Dni Młodzieży to około milion uczestników, tiry sprzętu, setki zestawów głośnikowych i wzmacniaczy, rozbudowana sieć dźwiękowa. A to tylko (i aż) nagłośnienie. To, że Polska i Kraków są gospodarzem tak ogromnego wydarzenia, może być ewidentnie powodem do dumy.

Podziel się!