Teatr Miejski w Gliwicach

Teatr Miejski w Gliwicach

Teatr Miejski w Gliwicach powstał w 2016 roku w wyniku przekształcenia gliwickiego Teatru Muzycznego i zmiany profilu jego działalności. W repertuarze Teatru Miejskiego oprócz musicali znajdziemy przedstawienia, warsztaty, spektakle dla dzieci, pokazy filmowe i koncerty. Oferta teatru jest więc urozmaicona i skierowana do różnych grup wiekowych. Tylko w tym miesiącu dzieci mogą uczestniczyć w warsztatach kołysankowych i teatralnych, obejrzeć spektakl Len, z kolei dorośli mogą wybrać się na koncert Swingowe Święta lub recital Piotra Machalicy.

Konsbud Audio dostarczył do teatru liniowy system nagłośnieniowy oparty na urządzeniach d&b audiotechnik serii Y. System składa się z pięciu zestawów głośnikowych szerokopasmowych Y8 na stronę wspieranych przez cztery zestawy głośnikowe niskotonowe Y-SUB (po dwa na stronę). Całość uzupełniają dwa zestawy głośnikowe szerokopasmowe E8 pełniące rolę frontfili. Zestawy zasilane są z czterech wzmacniaczy czterokanałowych firmy d&b audiotechnik (2x 10D oraz 2x 30D). Z uwagi na wymaganą mobilność systemu (teatr posiada kilka scen w różnych lokalizacjach) wzmacniacze obudowano w odrębne skrzynie transportowe wyposażone w panele przyłączeniowe. Dostarczono również skrzynie transportowe na zestawy Y8, a także dodatkowe elementy montażowe (ramy do podwieszania, łańcuchy). Akcesoria montażowe oraz odpowiednia ilość wzmacniaczy pozwala w razie potrzeby podzielić system na dwa mniejsze niezależne systemy nagłośnieniowe.

Z uwagi na brak miejsca na scenie, zdecydowano się na podwieszenie systemu (łącznie z basami). W tym celu dostarczono dwie wciągarki łańcuchowe firmy Prolyft. W porozumieniu z inwestorem, projekt systemu wciągarek uległ lekkiej modyfikacji na etapie wykonawczym. Zmieniono system sterowania wciągarkami i zamiast dwóch niezależnych urządzeń stworzono jeden system uzupełniony o sztankiet rurowy w systemie DUO. Modyfikacja ta zapewni szersze możliwości montażowe systemu oraz zapobiegnie niezamierzonym zmianom kąta ustawienia grona głośnikowego.

Realizator dźwięku Teatru, Grzegorz Grocholski, jest bardzo zadowolony z nowego systemu nagłośnieniowego. Do tej pory na d&b realizował próby akustyczne nowego spektaklu, w którym występuje m.in. zespół rockowy, a także orkiestrę symfoniczną podczas imprezy sylwestrowej. „Dobry system to taki, po którym nie słychać, że gra głośno. d&b nigdy nie „skrzeczy”, jak to się zdarza niektórym systemom przy głośniejszej reprodukcji. Ciężko jest stwierdzić co jest naturalnym dźwiękiem, a co pochodzi z systemu nagłośnieniowego. Kluczem jest oczywiście dobre wystrojenie (ukłony dla Działu Wsparcia Technicznego Konsbud Audio). Poza tym, w przypadku klasyki od razu wiadomo, czy nagłośnienie jest “rasowe”. Podczas imprezy sylwestrowej nikt z widowni nie skarżył się, że jest głośno – a było To świadczy o wysokiej jakości dźwięku!”

System nagłośnieniowy w Teatrze Miejskim w Gliwicach to kolejny przykład współczesnego rozwiązania, odpowiadającego na potrzeby mobilności i kompaktowości, wymaganych obecnie w wielu instytucjach i firmach. Seria Y d&b audiotechnik, dzięki stosunkowo niewielkim rozmiarom i łatwości montażu, jest jednym z najlepszych mobilnych systemów liniowych jakie można znaleźć na rynku.

, ,
Podziel się!