Teatr Ateneum: scena 20

Teatr Ateneum: scena 20

Działalność Teatru Ateneum rozpoczęła się jeszcze w czasach przedwojennych w samym sercu warszawskiego Powiśla. W głównej siedzibie, mieszczącej się do dzisiaj na ul. Jaracza, w 2017 roku rozpoczął się remont i to właśnie wtedy Teatr znalazł dla siebie nową przestrzeń w sąsiadującym budynku Związku Nauczycielstwa Polskiego. Prace remontowo-budowlane ruszyły w 2019 roku, a Konsbud Audio odpowiadał za dostarczenie na nową Scenę 20 systemu elektroakustycznego oraz jego konfigurację i uruchomienie.

W zakresie nagłośnienia widowni i sceny zespół realizatorów Teatru Ateneum korzysta z rozwiązań technicznych firm d&b audiotechnik oraz Allen & Heath. Transmisja sygnałów pomiędzy poszczególnymi urządzeniami systemu realizowana jest w domenie cyfrowej z wykorzystaniem protokołu Dante. Powierzchnia sterująca dLive S3500 wraz ze stagerackiem DM32 wyposażonym w kartę Dante 64×64 umożliwia komunikację z urządzeniami na zapleczu sceny, tj. systemem nagłośnienia, mikrofonami bezprzewodowymi oraz innymi urządzeniami będącymi na wyposażeniu Teatru. Dodatkowo na zapleczu sceny ulokowano ekspander Allen&Heath DX32.

System nagłośnienia widowni i regulacji czasu pogłosu bazuje na połączeniu metody regeneratywnej i metody in-line, działającej w oparciu o zapisane w pamięci procesora szablony odpowiedzi impulsowych innych wzorcowych pomieszczeń. Sygnały z czterech mikrofonów zlokalizowanych nad widownią trafiają do procesora systemu przy pomocy interfejsu Dante. System umożliwia tworzenie i szybki wybór presetów systemu odtwarzających określone właściwości akustyczne sali, dedykowane do potrzeb określonych rodzajów wydarzeń i produkcji odbywających się na “Scenie 20”.

System nagłośnieniowy bazuje na rozwiązaniach renomowanej marki d&b audiotechnik. Składa się z szerokopasmowych modułów 10A i subwooferów B6-SUB, wbudowanych pod sceną. Dodatkowo, jako „front fill” oraz elementy systemu 3D, zastosowano szerokopasmowe zestawy głośnikowe 8S. W celu zapewnienia odsłuchu dla artystów na scenie ustawiono M6 – najmniejsze monitory sceniczne z serii M. Uzupełnienie systemu monitorowego stanowią głośniki 12S zainstalowane w obrębie sceny. Cały system dopełniają głośniki d&b E6. Wszystkie elementy zasilane są dedykowanymi wzmacniaczami mocy 10D oraz 30D z procesorami DSP.

Z systemem nagłośnienia został zintegrowany system komunikacji z inspicjentem, którego wyposażono w systemy interkomowy i podglądu firmy GreenGo. Oba systemy pozwalają na utrzymywanie sprawnej komunikacji pomiędzy sceną, garderobami, stanowiskiem realizatorów i Foyer.

W teatrze zainstalowany jest także system rozgłoszeniowy w głównym stopniu oparty o rozwiązania marki Biamp. W jego skład wchodzą między innymi głośniki sufitowe CM20T oraz dwudrożne głośniki naścienne MASK6CT-W.

Podziel się!