System nagłośnieniowy w Teatrze Miejskim w Gliwicach

System nagłośnieniowy w Teatrze Miejskim w Gliwicach

Teatr Miejski w Gliwicach w obecnej formie funkcjonuje od 2016 roku. Instytucja ma jednak długą tradycję, sięgającą lat 50-tych XX wieku – wtedy w Gliwicach powstała filia Operetki Śląskiej, która później została przekształcona w Gliwicki Teatr Muzyczny. Obecnie Teatr Miejski w Gliwicach jest teatrem dramatycznym. W repertuarze wciąż znajdują się spektakle muzyczne, ale także spektakle dramatyczne, przedstawienia dla dzieci oraz koncerty. Teatr posiada pięć scen: Scenę Dużą, Scenę Małą i Scenę Mikro przy Nowym Świecie, scenę plenerową w Ruinach Teatru Miejskiego Victoria oraz Scenę Bajka w budynku Kina Amok.

W 2016 roku obiekt został wyposażony w nowy liniowy system nagłośnieniowy oparty na urządzeniach d&b audiotechnik serii Y, który pracuje na Scenie Dużej, a w roku 2017 dostarczono system nagłośnienia d&b audiotechnik serii T na Scenę Kameralną.

SCENA DUŻA

Scena Duża była remontowana kilka lat temu, na ścianach powieszono perforowane ustroje akustyczne i odświeżono wygląd pomieszczenia. W zeszłym roku dokonano kolejnej modernizacji – wymiany systemu nagłośnienia w sali. Przetarg na dostawę i instalację systemu elektroakustycznego wygrała firma Konsbud Audio, która zaproponowała serię Y d&b audiotechnik. Grona główne składają się z 10 sztuk zestawów Y8 oraz 4 subbasów Y-SUB. Dodatkowo, pod sceną zamontowano zestawy frontfill E8. Jednym z założeń dotyczących systemu nagłośnienia Sceny Głównej jest jego mobilność – w zależności od potrzeb, ustawienia sceny oraz spektaklu system jest przewieszany. Realizator z Teatru Miejskiego w Gliwicach, Grzegorz Grocholski: „System jest lekki i przyjazny użytkownikowi, a dzięki rota clampom zmiana ustawień nie sprawia żadnych problemów. W brzmieniu Y podoba mi się miękka góra. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego systemu”.

Na Dużej Scenie regularnie odbywają się spektakle muzyczne, które są połączeniem teatru i muzyki na żywo. Na scenie oprócz aktorów występują zespoły muzyczne. Akustyka pomieszczenia i system nagłośnienia mają ogromny wpływ na odbiór widowisk. Zestawy Y8, które zostały zainstalowane w sali mają dość wąską dyspersję (80⁰), co pozwala na redukcję odbić dźwięku od ścian, a co za tym idzie bardziej czytelne brzmienie. „W przyszłości chcielibyśmy mieć możliwość stosowania ArrayProcessingu. Konstrukcja sali (prostopadłościan, bardzo wysoki sufit, balkony) nie sprzyja wyrównanemu brzmieniu, a z tego co się orientowałem ArrayProcessing mógłby znacznie polepszyć tę sytuację…brakuje nam do tego kilku wzmacniaczy”, mówi Grzegorz Grocholski.

SCENA MAŁA

Druga, mniejsza sala została całkowicie wyremontowana i zaadaptowana akustycznie w tym roku. Na tej scenie wystawiane są spektakle dla dzieci oraz kameralne sztuki dla dorosłych. Do sali dostarczono po 3 sztuki zestawów d&b audiotechnik T10 na stronę oraz dwa zestawy niskotonowe B4-SUB (stawiane na podłodze). „T gra przefantastycznie…dla mnie to system marzeń. Mały, kompaktowy. Wygląda wręcz niepoważnie – do momentu, kiedy nie zagra”, komentuje realizator Teatru Miejskiego. System T w sezonie letnim jest wykorzystywany także na scenie plenerowej w ruinach Teatru Miejskiego Victoria, który powstał w Gliwicach jeszcze przed II wojną światową. Piękny, reprezentatywny budynek był największym tego typu obiektem na Górnym Śląsku. W 1945 roku budynek został spalony przez wojska rosyjskie. Dzisiaj w ruinach teatru w sezonie letnim odbywają się koncerty i festiwale, a Gliwicki Teatr Miejski ma tam jedną ze swoich scen. Wszystkie wydarzenia organizowane z ramienia Teatru są nagłaśniane właśnie przez mały system T, który jest zasilany z jednego wzmacniacza.

Gliwicki teatr ma bardzo długą tradycję i oddanych widzów. Przekształcając działalność i inwestując w nowoczesne technologie, teatr wychodzi naprzeciw oczekiwaniom współczesnego widza. Systemy nagłośnieniowe d&b audiotechnik, które zostały dostarczone do Gliwic, funkcjonują w wielu prestiżowych teatrach, operach i instytucjach kultury, m.in. w Operze w Sydney. Mając takie zaplecze techniczne, teatr może oferować widowiska spełniające światowe standardy w kwestii brzmienia.

Zdjęcia: Teatr Miejski w Gliwicach, Piotr Sadłoń

, , , ,
Podziel się!