System nagłośnienia Filharmonii Świętokrzyskiej

System nagłośnienia Filharmonii Świętokrzyskiej

Realizacja systemu nagłośnienia Filharmonii Świętokrzyskiej – Międzynarodowego Centrum Kultur w Kielcach jest jednym z najnowszych osiągnięć firmy Konsbud Audio. Z tym większą dumą i przyjemnością mogliśmy uczestniczyć w uroczystym koncercie inaugurującym jej otwarcie, który odbył się 19 stycznia 2012r. Miesiące ciężkiej pracy zostały zwieńczone sukcesem w postaci doskonałego dźwięku, którym będzie mogła teraz delektować się kielecka publiczność.

Sercem Filharmonii Świętokrzyskiej jest sala koncertowa dla ponad 500 osób. Na jej scenie jest miejsce dla 100 muzyków i 200 chórzystów. W sali kameralnej mogą się odbywać mniejsze koncerty dla maksymalnie 200-osobowej publiczności. Obiekt jest też wyposażony w salę prób, salę konferencyjną, foyer z galerią oraz dziedziniec koncertowy. Inwestycja pochłonęła 68 milionów złotych, z czego ponad połowę stanowiło dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej.

Zakres prac wykonanych przez Konsbud Audio obejmował system nagłośnia sali koncertowej i kameralnej, system inspicjenta oraz system foyer. Do realizacji projektu wykorzystano:

  • zestawy głośnikowe serii Qi firmy d&b audiotechnik do systemu nagłośnienia
  • system inspicjenta Delec Oratis i jego nagłośnienie zrealizowane w oparciu o wzmacniacze Biamp
  • konsolety foniczne Allen & Heath: iLive oraz MixWizard3
  • monitory odsłuchowe Genelec
  • mikrofony bezprzewodowe i przewodowe Audio-Technica

Naszym celem było stworzenie systemu nagłośnienia, który będzie odpowiadał na potrzeby naszego klienta: doskonałe brzmienie i wielofunkcyjność, dzięki czemu będzie można tu organizować nie tylko koncerty. W rezultacie powstał system, który stwarza doskonałe warunki dla artystów, jak też cieszy zmysły publiczności.

Adam Jarubas, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, tak mówi o Filharmonii: „Jestem przekonany, że ten wspaniały budynek zostanie ‘wypełniony treścią’ – intrygującą, inspirującą, odpowiadającą na oczekiwania miłośników muzyki; taką, która przyciągnie publiczność.” „Nasze marzenia się spełniły” mówi Jacek Rogala, Dyrektor Naczelny i Artystyczny Filharmonii Świętokrzyskiej.

A wszystko zaczęło się ponad 10 lat temu od pomysłów i idei, które zrodziły się w głowach pracowników i entuzjastów Filharmonii. Tyle czasu upłynęło od pierwszych koncepcji i rozmów do otwarcia wspaniałego budynku przy ul. S. Żeromskiego 12. Prace budowlane trwały od listopada 2009 roku, kiedy nastąpiło symboliczne wbicie kilofa. Poświęcony czas i wysiłek wielu osób, które wpisały się w sukces tego projektu niezwykle trafnie podsumowują słowa Lidii Zielińskiej, autorki utworu „Lata” stworzonego na uroczystość inauguracyjną „A po tych latach – jedna mała chwila radości i satysfakcji. Ale spełnione marzenie będzie służyć wszystkim przez następne długie lata.”

Otwarcie nowej siedziby uświetnił koncert pod batutą Jacka Rogali z muzyką skomponowaną specjalnie na tę okazję. Było to sześć pięknych utworów, które wyszły spod pióra wybitnych kompozytorów. Muzyka jest ukłonem w stronę tradycji i kultury regionu świętokrzyskiego. Niemalże godzinny koncert rozpoczął się od „Poloneza Świętokrzyskiego” Adama Sławińskiego, który został zadedykowany Filharmonii, jej dyrektorowi Jackowi Rogali oraz budowniczym nowej siedziby. Utworem „Lata” jego autorka, Lidia Zielińska, chciała podkreślić ogrom czasu i wysiłku, jaki został poświęcony na budowę Filharmonii. Następnie rozbrzmiał „Taniec na Łysicy” Macieja Małeckiego, który nawiązywał do legend o sabatach czarownic na Łysej Górze. Kolejne dwa utwory: „Harmony – Kielce ‘11” Grażyny Pstrokańskiej-Nawratil i „Mała uwertura uroczysta” Łukasza Wosia wyrażają radość z okazji otwarcia Filharmonii.

W ostatniej kompozycji „Sarabanda con episodi” Krzesimir Dębski opowiada o swoim dzieciństwie spędzonym w Kielcach. Wychowywał się przy ul. S. Żeromskiego, w pobliżu obecnej Filharmonii, niestety wydarzenia historyczne zmusiły jego rodzinę do wyprowadzki z Kielc. Nie wiedział, że za kilka lat powróci tu, aby swoją muzyką uczcić jedno ze wspaniałych wydarzeń w historii tego miasta.

Muzyka poruszyła ludzi na widowni, którzy docenili ją owacją na stojąco. Wśród zaproszonych gości był m.in. Bogdan Zdrojewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To z jego rąk dyrektor Filharmonii Jacek Rogala otrzymał medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

Tak , jak pokazuje plakat promujący uroczystości inauguracyjne, otwarte drzwi Filharmonii uwalniają falę wspaniałej muzyki oraz pięknych emocji i z całą pewnością w tej różnorodności każdy odnajdzie nuty, które trafią wprost do jego serca.

Podziel się!