System d&b audiotechnik Soundscape w zastosowaniach teatralnych [wywiad]

System d&b audiotechnik Soundscape w zastosowaniach teatralnych [wywiad]

W czerwcowym wydaniu magazynu Muzyka i Technologia znajduje się obszerny wywiad z Dominikiem Bilkey’em – wielokrotnie nagradzanym projektantem systemów nagłośnieniowych, szefem sekcji dźwięk & video w Teatrze Narodowym w Londynie i Steve’m Jones’em – projektantem systemów nagłośnieniowych, szkoleniowcem d&b audiotechnik z ponad 20-letnim doświadczeniem. Tematami wywiadu, który przeprowadził Łukasz Kornafel, są m.in: rola jaką we współczesnym teatrze odgrywają immersyjne systemy dźwiękowe, zalety zastosowania w produkcji teatralnej systemu d&b Soundscape, nowoczesne narzędzia kreatywnego twórcy, przyszłość i rozwój technologii.

“System d&b audiotechnik Soundscape w zastosowaniach teatralnych” – Wywiad z Dominicem Bilkey’em i Stevem Jonesem:
https://tiny.pl/cq68f
“… uważam, że w niedalekiej przyszłości w przypadku spektakli teatralnych w ogóle nie będziemy korzystali z konsolet dźwiękowych. Myślę, że wynika to przede wszystkim z samych konstrukcji i filozofii pracy na konsolecie oraz tego, co było przez lata głównym zadaniem miksera. Mieliśmy określoną liczbę wejść, które były poddawane obróbce i następnie kierowane do odpowiedni szyn: głównej, szyny aux, grup itp. Gdy mówimy o systemach immersyjnych, myślę, że każdy z producentów produkujących takie rozwiązania, prędzej czy później stworzy wewnątrz platformy swoją własną filozofię miksowania. Dlatego, będąc producentem konsolet audio i myśląc o pracy w teatrze, zacząłbym się obawiać, bo tak naprawdę to firmy dostarczające systemy nagłośnieniowe będą miały wkrótce dokładnie to samo, co dzisiaj jest zarezerwowane dla konsolet. Znów, gdy korzystasz z zewnętrznego processingu, np. w postaci zewnętrznego procesora Waves, konsoleta staje się tylko zestawem suwaków, być może zestawem przedwzmacniaczy i ewentualnie hubem przyłączeniowym z różnymi portami i protokołami. Obsługa złożonych systemów wielokanałowych, systemów immersyjnych i rozwiązań, w których dokładnie chcemy umieścić poszczególne obiekty dźwiękowe we właściwych miejscach, wydaje się być znacznie prostsza przy pomocy dużego monitora dotykowego niż z pomocą suwaków i pokręteł.” – mówi Dominic Bilkey w wywiadzie, który ukazał się w najnowszym wydaniu magazynu. Muzyka i Technologia.
Całą rozmowę z Dominicem Bilkey’em, szefem działu dźwięku & wideo w Teatrze Narodowym  w Londynie oraz Stevem Jonesem, szefem działu edukacji i wsparcia wdrożeń EMEA w d&b audiotechnik możecie przeczytać na stronie: https://muzykaitechnologia.pl/system-db-audiotechnik…/
Zapraszamy do lektury!
Rozmowę przeprowadził Łukasz Kornafel.
Zdjęcia: Łukasz Kornafel, Marcin Ziniak, Mark Douet.

Podziel się!