Superheroes in concert zrealizowane na serii J d&b audiotechnik

Superheroes in concert zrealizowane na serii J d&b audiotechnik

Superheroes in concert to niezwykłe widowisko, łączące muzykę filmową, taniec i wirtualną rzeczywistość. Muzyce w wykonaniu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej towarzyszyły pokazy tańca na podłogach LED. Podczas koncertu, po raz pierwszy na świecie, widzowie mieli okazję wejść w świat wirtualny ze swoimi ulubionymi superbohaterami, m.in. z filmów Amazing Spider-Man, Batman vs Superman i Iron Man. Wszystko dzięki zastosowaniu specjalnych gogli VR oraz aplikacji. Jeden z koncertów trasy Superheroes in concert odbył się 29 kwietnia w Tauron Arenie Kraków. Dostarczeniem systemu nagłośnieniowego i realizacją koncertu zajęła się firma FS Audio.

Ze względu na ogromną przestrzeń Tauron Areny (w której mieści się ponad 15 000 miejsc dla widzów i ponad 4500 m2 powierzchni płyty areny), potrzebny był najlepszy system nagłośnieniowy, który nie dość, że miał zapewnić najwyższą jakość dźwięku, to jeszcze nagłośnić arenę tak, by każdy uczestnik czuł się usatysfakcjonowany. Firma FS Audio, która na co dzień używa rozwiązań d&b audiotechnik, tym razem zdecydowała się na skorzystanie z największej serii J. System ten jest rozwiązaniem stosowanym podczas koncertów światowych gwiazd –nagłaśniano na nim m.in. koncerty Rihanny i Coldplay. „J jest absolutnie rewelacyjny, dla mnie osobiście to najlepszy system large format. Szybkie strojenie i prawie idealnie pokrycie widowni to tylko początek listy zalet „dżeja”, mówi Marek Suberlak, współwłaściciel i realizator dźwięku z FS Audio.

W Krakowie zainstalowano dwa grona, na każde składało się 10 zestawów d&b J8 i dwa J12, do tego 4 x J-SUB i 4 x J-INFRA. Na frontfille wybrano 8 zestawów Y8. Ten potężny system korzystał z technologii ArrayProcessing, dzięki czemu udało się zapewnić najlepsze warunki na widowni – a trzeba podkreślić, że system musiał nagłośnić pół płyty boiska i wydzieloną część trybun, co jest nie lada wyzwaniem, nawet dla dużego systemu. Marek Suberlak komentuje: „Po szybkim nastrojeniu systemu uzyskaliśmy świetne pokrycie od 15 m – żadnych „nierówności”, idealnie płaska linia. Ze względu na konstrukcję hali, grona musiały wisieć szeroko, tak więc do pokrycia przedniej części widowni użyliśmy frontfilli”. Dodając do tego bardzo prosty system riggingu, który w razie potrzeby może być wykonany przez jedną osobę oraz ciągle aktualizowane i ulepszane oprogramowanie – seria J utrzymuje pozycję lidera w branży. „Podczas instalacji systemu na Superheroes in concert używaliśmy nowych narzędzi od d&b. Przede wszystkim, jestem zachwycony Verification Tool, dodatkiem do R1, który pozwala na weryfikację połączeń zestawów za pomocą jednego switcha! Mamy więc bezbłędną i szybką weryfikację podłączenia systemu. Kolejną nowością, którą przetestowaliśmy była aplikacja ArrayCalc Viewer. To bardzo wygodne, że technik, który siedzi na 12-metrowej wieży nie musi szukać kartek z wydrukiem projektu”, dodaje Marek Suberlak.

Brzmienie, łatwość instalacji, nowoczesne oprogramowanie – to wszystko sprawia, że seria J jest systemem riderowym największych artystów i wymarzoną serią dla wielu firm rentalowych. Miejmy nadzieję, że takich wielkoformatowych, interdyscyplinarnych produkcji jak Superheroes in concert  oraz dużych systemów nagłośnieniowych w Polsce będzie cały czas przybywać.

, , ,
Podziel się!