Stage Tec na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie

Stage Tec na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie

Mistrzostwa Świata w Narciarstwie w St. Moritz są wielkim wyzwaniem dla narciarzy alpejskich. Po szybkim starcie z wysokości prawie 3000 m, zawodnicy schodzą z prędkością do 140 km/h. Organizacja takiego wydarzenia jest pełna wyzwań – skomplikowana logistyka i ekstremalne warunki pogodowe to tylko przykłady utrudnień czekających na organizatora. Firma obsługująca zawody – Swiss Broadcasting Corporation – jest doświadczona w realizacji transmisji w takich warunkach. Produkuje materiał do światowej transmisji z Mistrzostw Świata w Narciarstwie i wykorzystuje do tego urządzenia Stage Tec: dużą sieć NEXUS i kilka konsolet AURUS i CRESCENDO.

Szwajcarska firma produkcyjna (tpc) jest klientem Stage Tec od dłuższego czasu. Wiele studiów produkcyjnych i wozów transmisyjnych tpc jest wyposażonych w sprzęt niemieckiego producenta. tpc jest organizatorem Mistrzostw Świata w Narciarstwie. Podczas wydarzenia firma produkcyjna i sprzęt Stage Tec zapewniają bezproblemową transmisję obrazu i dźwięku. 15 jednostek Nexus jest zainstalowanych na górze, niektóre prosto w śniegu, inne w HUBach. Jednostki są połączone kablami światłowodowymi. Ze względu na to, że ilość kabli jest ograniczona, sygnały audio, wideo i kontrolne są przesyłane tymi samymi kablami. Krytyczną sprawą jest zaplanowanie możliwości łatwego kaskadowania wielu jednostek. NEXUS przesyła sygnały z kamer i mikrofonów do oddziału telewizji.

Oddział znajduje się w Salastrains, 2048 m n.p.m. – w miejscu, gdzie kończą się wszystkie trasy zawodów. Postawiono tu ponad 100 kontenerów, które wyposażono w sprzęt telewizyjny i transmisyjny oraz konsolety edycyjne. Kilka wozów transmisyjnych z tpc i inne jednostki SRG jest na miejscu, by tworzyć materiały dla wszystkich podpiętych klientów telewizyjnych z całego świata. Wszystkie kable światłowodowe z sieci NEXUS wchodzą do routera NEXUS STAR zainstalowanego w dodatkowym wozie transmisyjnym. Router pełni funkcję tymczasowego control roomu, z liniami poprowadzonymi do wozów wszystkich podpiętych nadawców.

Cztery wozy transmisyjne tpc i SRG są wyposażone w konsolety Stage Tec AURUS, transmitują ceremonię otwarcia, wydarzenia, rozdanie nagród i ceremonię zamknięcia. „Wiatr, śnieg i niskie temperatury są wielkimi wyzwaniami w St. Moritz. Mieliśmy bardzo dobre doświadczenia ze sprzętem Stage Tec podczas ostatnich Mistrzostw Świata w Narciarstwie w 2003 roku. Szczególnie należy podkreślić niezawodność jednostek bazowych NEXUS, które działały bez zarzutu nawet w śniegu”, mówi Markus Brockmann, kierownik zespołu plenerowych transmisji telewizyjnych w tpc. „Właśnie dlatego ponownie wybraliśmy produkty Stage Tec. NEXUS i konsolety Stage Tec są wszechstronne, elastyczne w konfiguracji i kontroli. Dzięki nim nasza praca jest dużo prostsza”.

Przed rozpoczęciem mistrzostw, wóz transmisyjny tpc HD-1, który pełni funkcję kontrolną produkcji został wyposażony w siedem nowych jednostek Platinum DSP. „Konsoleta w HD-1 to AURUS pierwszej generacji, ma już 12 lat. Po dodaniu Platinum DSP, konsoleta ma trzy razy większą pojemność kanałów i wzmocniony processing audio” – tłumaczy Felix Binder, dyrektor sprzedaży i integracji systemów w Stage Tec. „AURUS ma więc tę samą powierzchnię kontrolną, ale dużo więcej mocy. Aktualizacja przeszła sprawnie i tylko jeden typ płytki został wymieniony”.

Dwie konsolety CRESCENDO są używane w mniejszych pokojach kontrolnych, gdzie produkuje się dodatkowe materiały, tj. World Feed Plus –surowe i dodatkowe ujęcia, które trafiają do użytkowników premium.

Mistrzostwa Świata w Narciarstwie odbywają się w St. Moritz od 6-19 lutego. Około 600 sportowców z ponad 70 krajów walczy tu o medale i tytuł mistrza świata w 6 stylach.

, ,
Podziel się!