Seria SL d&b – premiera systemu GSL na Prolight+Sound 2018

Seria SL d&b – premiera systemu GSL na Prolight+Sound 2018

Podczas targów Prolight + Sound odbyła się premiera systemu GSL d&b audiotechnik z najnowszej serii SL – nowego systemu liniowego, który plasuje się na samym początku listy portfolio produktów firmy.Podczas targów Prolight + Sound odbyła się premiera systemu GSL d&b audiotechnik z najnowszej serii SL – nowego systemu liniowego, który plasuje się na samym początku listy portfolio produktów firmy.

Zespół d&b często dyskutował o wprowadzeniu systemu dźwiękowego, który byłby większy niż wszystkie dotychczasowe serie z oferty – systemu „dużego” pod wieloma względami. Biorąc pod uwagę wszystkie cechy serii SL, jakie założono na etapie konstruowania, dostarczenie systemu „dużego” jedynie rozmiarowo nie byłoby wystarczające.

Podczas czterech lat ewolucji nowego systemu połączono wiedzę zdobytą wraz z rozwojem serii z zaawansowanymi rozwiązaniami: nowymi głośnikami, zgrabną konstrukcją obudowy i elastyczną mechaniką. Rezultatem jest nowe, pełne i zintegrowane rozwiązanie. Wyjątkowa wydajność i skuteczność systemu w specjalnie zaprojektowanych paczkach o eleganckim wyglądzie oraz możliwość pracy i sterowania znane z poprzednich serii d&b. System GSL to kompletne rozwiązanie stworzone specjalnie z myślą o największych nagłośnieniach w dużych arenach, stadionach i podczas festiwali. GSL dostarcza precyzyjne i wydajne nagłośnienie dla każdego rodzaju wydarzenia i dowolnego gatunku muzycznego.

Werner ‘Vier’ Bayer z działu zarządzania produktami d&b mówi: „Słuchaliśmy, co użytkownicy systemów mieli nam do powiedzenia, zauważaliśmy także, jak ich używali. Połączyliśmy te informacje z naszymi doświadczeniami określając wizję – jak powinien wyglądać nowy system. W pierwszej chwili pomyśleliśmy, że to niemożliwe, by spełnić nasze zamierzenia w ramach architektury d&b, jednak Matthias Christner wraz ze swoim zespołem R&D stopniowo pracowali nad kolejnymi zagadnieniami i znaleźli rozwiązania pozwalające na spełnienie celów, a wszystko w ramach dotychczasowej architektury systemów d&b. Teraz z przyjemnością słuchamy rezultatów tej pracy, jesteśmy bardzo dumni z tego, co udało się osiągnąć.”

Zestawy głośnikowe GSL8 i GSL12 o dyspersji horyzontalnej odpowiednio 80˚ i 120˚ są wyjątkowe na tle modułów innych dużych systemów line array – zapewniają spójną emisję i kontrolę niskich częstotliwości aż do 45 Hz. Ich konstrukcja, na którą składają się dwa głośniki 14” skierowane do przodu i dwa 10” głośniki skierowane na boki oraz zastosowana technika kardioidy, umożliwiają precyzyjną kontrolę kierunkowości i poszerzenie pasma oraz efektywności w zakresie niskich częstotliwościach. Polepszenie parametrów jest na tyle znaczące, że w wielu przypadkach nie ma potrzeby używania subwooferów. Pasmo środkowe jest dostarczane przez zestaw tubowy o wysokiej czułości z 10” głośnikiem. Trzy innowacyjne, niestandardowo zaprojektowane głośniki membranowe HF zamontowane na falowodzie zapewniają odpowiednie przetwarzanie wysokich częstotliwości.

Każdy zestaw głośnikowy jest zasilany w trybie aktywnym 2-drożnym ze wzmacniaczy D80 d&b: jeden kanał zasila głośniki 14”, wszystkie inne komponenty są pasywnie krosowane i zasilane z drugiego kanału. Zestawy niskopasmowe SL-SUB i SL-GSUB uzupełniają najniższe częstotliwości przy pomocy dwóch skierowanych do przodu głośników 21” i jednego skierowanego w bok głośnika 21”, który zapewnia dyspersję kierunkową. SL-SUB ma możliwość podwieszania, a SL-GSUB jest zaprojektowany do stawiania na podłożu. Subwoofery są zasilane w trybie aktywnym 2-drożnym ze wzmacniaczy D80. Wysoki poziom SPL i skuteczność zestawów pozwalają na stosowanie mniejszej liczby subwooferów niż zazwyczaj.

Matthias Christner, kierownik działu R&D Acoustics w d&b podkreśla: „System GSL to wynik pracy nad wieloma wyzwaniami. W szczególności skupiliśmy się na osiągnięciu precyzyjnej kierunkowości nawet dla najniższego pasma i dostarczeniu dużej mocy przez zestaw ważący jedynie 80 kg. Wszystko to, a nawet więcej udało się osiągnąć w systemie GSL, co więcej jest on komfortowy w obsłudze i intuicyjny dla osób, które miały już styczność z systemami d&b.”

Dodatkowym atutem serii SL jest opatentowane rozwiązanie riggingowe. Tryb kompresji pozwala na zawieszenie „prostego” grona i zakrzywienie go przy pomocy wyciągarki elektrycznej lub ręcznej do zadanych kątów. System mieści się w standardowych kontenerach wysyłkowych i ciężarówkach, na wózkach mieszczą się cztery zestawy GSL8 lub GSL12 albo trzy subwoofery SL. W specjalnym racku można zamontować sześć wzmacniaczy D80, interfejs DS10 i system multicore MC24. W racku jest też PoE dla inklinometra d&b ArraySight. Stąd także wysyłana jest informacja o temperaturze i wilgotności powietrza do oprogramowania R1 przy pomocy protokołu OCA/AES70.

Amnon Harman, dyrektor generalny d&b, mówi: “System GSL odzwierciedla motywację firmy d&b do rozwoju. Zaangażowaliśmy czas, by dobrze zrozumieć wymagania rynku, a następnie znaleźć odpowiednie rozwiązania technologiczne i dopasować wizję do potrzeb klientów. Determinacja, poświęcenie i w końcu jakość pracy zademonstrowane przez cały zespół zaangażowany w rozwój systemu GSL jest dla nas wszystkich ogromną inspiracją. Nie możemy się doczekać współpracy z kolejnymi klientami by zapewnić wyjątkowe wrażenia z koncertów i wydarzeń widowniom na całym świecie.”

, , ,
Podziel się!