Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego Kalisz

Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego Kalisz

Pięknie położony, trzeci najstarszy teatr dramatyczny w Polsce, został założony w 1801 roku przez Wojciecha Bogusławskiego – wybitnego aktora, śpiewaka operowego, reżysera, dramatopisarza, propagatora ideologii oświecenia.

W 1900 roku siedziba Teatru była jednym z najpiękniejszych budynków teatralnych w Królestwie Polskim. Przez historyczne zawieruchy Teatr przeszedł wiele perturbacji, w 1914 roku został  spalony przez wojska pruskie. Gmach w tym kształcie jaki znamy dziś, oddano do użytku w 1936 roku. Klasycystyczny budynek zaprojektował Czesław Przybylski, wybitny polski architekt. Po nim pieczę nam planami przejął ceniony projektant i uczeń Przybylskiego, Juliusz Żórawski.

W 2021 roku, w ramach realizacji inwestycji “Zwiększenie atrakcyjności oferty poprzez modernizację infrastruktury Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu”, postanowiono zmodernizować system nagłośnienia na Dużej Scenie Teatru. Podjęliśmy się realizacji tego przedsięwzięcia. Zainstalowaliśmy najnowocześniejsze nagłośnienie jakiego nie posiadał w tamtym momencie żaden inny teatr dramatyczny w Polsce – Soundscape od d&b audiotechnik. Dla Kaliszan to prawdziwy przełom – poprzednie nagłośnienie teatralne składało się z sześciu głośników, teraz zamontowanych jest aż 75! Modernizację systemu najdobitniej skomentowali pracownicy kaliskiego teatru:

“Zmianę można porównać co najmniej do przesiadki z seryjnego samochodu do modelu wyścigowego, choć spotkaliśmy się z opinią, ze to jest przesiadka z malucha do jumbo jeta.”

Zastosowane technologie

Galeria zdjęć