Gdański Teatr Szekspirowski Gdańsk

Gdański Teatr Szekspirowski Gdańsk

Inspiracją dla idei budowy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego stały się odkrycia naukowe i badania archeologiczne dowodzące istnienia trupy teatralnej wystawiającej spektakle Williama Shakespeare’a w gmachu Szkoły Fechtunku na terenie obecnej lokalizacji Teatru.

Zachowane dokumenty wskazują, że przez blisko 130 lat, Szkoła Fechtunku była jedynym teatrem publicznym Rzeczypospolitej. To w tym miejscu występowali pierwsi zawodowi aktorzy, którzy przypływali do miasta z dalekiej Anglii. Jak twierdził prof. Limon, pomysłodawca powstania Teatru Szekspirowskiego, wśród nich był sam Shakespeare. Gdański Teatr Szekspirowski jest pierwszym, wybudowanym po II Wojnie Światowej całkowicie od podstaw teatrem w tym mieście i jedynym teatrem na świecie wyposażonym w otwierany dach, co umożliwia realizację przedstawień po gołym niebem. Powstał według projektu włoskiego architekta Renato Rizziego.

Teatr jest organizatorem renomowanego Festiwalu Szekspirowskiego, w ramach którego prezentowane są dzieła Williama Shakespeare’a w wykonaniu zarówno polskich, jak i światowych artystów. Honorowym patronem Teatru jest król Wielkiej Brytanii Karol III. To obiekt unikatowy na skalę światową.

Andrzej Wajda:

“Hamlet lepszego miejsca dla siebie nie znajdzie”.

Jest to jeden z prestiżowych projektów, w których pełniliśmy funkcję integratora wielu systemów technologii teatralnych. Zainstalowany w Teatrze najwyższej klasy system nagłośnieniowy jest niezwykle elastyczny i mobilny oraz pozwala na obsługę różnego typu wydarzeń, od spektakli teatralnych, konferencji, wykładów i bankietów, aż po recitale i koncerty.

Zastosowane technologie

Galeria zdjęć