Naszą najnowszą realizacją jest instalacja systemu elektroakustycznego w Miejskim Ośrodku Kultury w Siedlcach | Konsbud Audio

Naszą najnowszą realizacją jest instalacja systemu elektroakustycznego w Miejskim Ośrodku Kultury w Siedlcach

08.04.22

Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach to piękny gmach, wpisany w 1998 r. do rejestru zabytków, doczekał się kapitalnego remontu, by na nowo olśniewać zarówno wyglądem zewnętrznym, wspaniałym wystrojem wnętrz, jak i wysoką jakością realizacji wydarzeń kulturalnych. Sala widowiskowa została zmodernizowana i wyposażona w nowoczesny sprzęt nagłośnieniowo-oświetleniowy.

Historia obiektu jest długa i bogata. Budynek został wzniesiony w latach 1902-1903 r. dzięki staraniom Miejskiego Komitetu Krzewienia Trzeźwości Publicznej w Siedlcach jako Dom Ludowy wg projektu ówczesnego architekta miejskiego Tadeusza Czerwińskiego. Do 1926 roku znajdował się w nim Dom Żołnierza, potem prywatna szkoła. Od 1926 roku funkcjonowało tu kino, a po 1945 roku - Dom Żołnierza. W czasie wojny w budynku mieścił się magazyn zboża i mąki. W 1955 roku przebudowano budynek na kino „Podlasie”, a od 1990 roku gmach jest siedzibą Miejskiego Ośrodka Kultury.

Na scenie, w sali widowiskowej z 296. miejscami, odbywają się prezentacje dużych form teatralnych i estradowych: koncerty, spektakle teatralne i wystawy. Istnieje możliwość adaptacji sali stosownie do rodzaju imprezy.

Odpowiadaliśmy za dostawę, montaż oraz uruchomienie systemu nagłośnieniowego sali widowiskowej "Podlasie". Zainstalowane przez nas nagłośnienie opiera się na produktach d&b audiotechnik. W skład zamontowanego systemu weszły:

  • Zestawy głośnikowe ALi60 i Ali90 z A-Series jako system główny,
  • Subwoofery YSUB,
  • Zestawy głośnikowe 44S pracujące jako frontfill,
  • Zestawy głośnikowe 8S dogłaśniające miejsca pod balkonem,
  • Wzmacniacze 40D,
  • Wzmacniacz 10D.

Seria A, uniwersalny system nagłośnieniowy Augmented Array, obejmuje dwa modele w wersji instalacyjnej: ALi60 i ALi90. Zestawy głośnikowe ALi60 i ALi90 to dwudrożne konstrukcje. Składają się z przetwornika wysokotonowego z 3” membraną zamontowaną do falowodu o wylocie 1,4” oraz dwóch 10” neodymowych głośników niskotonowych. Zaawansowana konstrukcja falowodu i symetryczny, bipolarny układ głośników LF, pozwala na płynne nakładanie się sąsiednich pasm częstotliwości. Fale akustyczne poszczególnych elementów całego zestawu nakładają się na siebie w pełnej zgodności fazowej i bez żadnych przerw w paśmie. Podział częstotliwościowy pasma jest zrealizowany przez wbudowaną pasywną zwrotnicę. W trybie pełnopasmowym moduły pracują od 60 HzdB - do 18 kHz przy spadku 5 dB. Pojedynczy moduł, wykonany z najwyższej jakości wielowarstwowej sklejki, waży zaledwie 23 kg. Na scenie są także ustawione subwoofery Y-SUB, a równomierne pokrycie dźwiękiem widowni w pierwszych rzędach zapewniają, pracujące jako frontfill, zestawy głośnikowe 44S. Modele 44S są idealnym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba wysokiej jakości nagłośnienia, a problemem jest ograniczona przestrzeń. Poziom wyjściowy 120 dB i niezwykle precyzyjna dyspersja 90º x 30º sprawiają, że dźwięk dociera dokładnie tam, gdzie powinien. W kompaktowej obudowie 44S znajdują się dwa 4,5” neodymowe głośniki niskotonowe i dwa 1.25” tweetery wysokotonowe. Dodatkowo, w ramach dogłośnienia części widowni pod balkonem, zainstalowaliśmy zestawy głośnikowe 8S. Wszystkie zestawy głośnikowe są zasilana przez wzmacniacze 40D i 10D.

Pracownicy i widzowie są zadowoleni ze zmian. Marek Matwiejczyk z MOK w Siedlcach:

„Po zainstalowaniu systemu zrealizowaliśmy wiele wydarzeń: prelekcji, kabaretów, standupów, koncertów z różnych gatunków muzycznych (począwszy od piosenki literackiej, przez jazz, country do rocka). Podstawową różnicą w porównaniu z poprzednim systemem, który mieliśmy, jest dużo większa skuteczność obecnej aparatury. Ku naszej radości, dostajemy sygnały od widzów, że "sala brzmi jakoś pełniej". Spowodowane jest to zaawansowanym array processingiem, dzięki któremu cała nagłaśniana przestrzeń jest równomiernie pokryta dźwiękiem. Dzięki oprogramowaniu R1 mamy pełną, zdalną, kontrolę nad działaniem systemu, podgląd wszystkich potrzebnych parametrów, monitorowanie napięcia w sieci, impedancji głośników itp. Skonfigurowanie pracy kolumn basowych po szynie aux, czy w systemie lewo-prawo, odbywa się jednym kliknięciem. Dzięki zastosowaniu malutkich kolumn frontfillowych (wysokość zaledwie 13cm!) widzom z pierwszych rzędów nic nie zasłania sceny, a kolumny są niewiarygodnie skuteczne przy swoich niewielkich rozmiarach. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych wzmacniaczy udało nam się zmniejszyć o około 40% zapotrzebowanie na energię elektryczną przy jednoczesnym zwiększeniu skuteczności systemu.”

Cieszymy się, że decydenci MOK w Siedlcach zdecydowali się na system d&b audiotechnik.

Matwiejczyk: „Zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie z powodu wysokiej jakości urządzeń - o czym świadczy pięcioletnia gwarancja producenta, z powodu niekwestionowanej jakości brzmienia systemów d&b, jego niewiarygodnej skuteczności, zaawansowanemu systemowi array processingu, który radykalnie poprawił komfort odsłuchu na widowni. Z firmą Konsbud Audio nie mieliśmy wcześniej do czynienia i jesteśmy bardzo miło zaskoczeni rzetelnością i podejściem do klienta. Otrzymaliśmy pełne, profesjonalne wsparcie techniczne, co jest bardzo ważne tuż po uruchomieniu systemu, bo wiadomo, że wtedy rodzi się najwięcej technicznych pytań. Na każde z nich otrzymaliśmy, i otrzymujemy nadal, rzeczową wyczerpującą odpowiedź. Instalacja systemu przebiegła bardzo gładko.”

 

Zdjęcia: Sebastian Gumiński

Galeria: 

Produkty