Precyzja punktowego źródła dźwięku połączona z technologią Adaptive Woofer – nowe modele monitorów „The Ones”

Precyzja punktowego źródła dźwięku połączona z technologią Adaptive Woofer – nowe modele monitorów „The Ones”

Genelec, światowy lider w produkcji profesjonalnych monitorów studyjnych, poszerzył serię monitorów The Ones, aby zapewnić bezkompromisową precyzję odsłuchu w większych pomieszczeniach odsłuchowych, wymagających większego SPL.

Zapowiedź nowych współosiowych trójdrożnych monitorów 8351B i 8361A wraz z uzupełniającym je adaptacyjnym systemem głośników niskotonowych W371A oznacza, że rodzina The Ones oferuje teraz wyjątkowo neutralny, pełnopasmowy odsłuch – od bardzo bliskiego pola aż do dalekiego monitorowania  masteringowego.

Rodzinę The Ones zapoczątkował wprowadzony na rynek w roku 2014 model 8351A, którego niezwykła wierność odwzorowania dźwięku, bardzo szerokie pasmo przenoszenia, kontrolowana kierunkowość pozwoliły profesjonalistom pracować szybciej, dokładniej i dłużej bez uczucia zmęczenia i podejmować bardziej świadome i trafne decyzje podczas nagrywania i miksowania. W 2017 roku do 8351A dołączyły modele 8331A i 8341A, tworząc trio kompaktowych monitorów bliskiego pola, które cały czas zaskakują użytkowników na całym świecie wyjątkową wydajnością i precyzją, zdobywając liczne nagrody branżowe.

Dzisiaj nowy trójdrożny monitor współosiowy 8361A udoskonala koncepcję punktowego źródła dźwięku, określanego przez producenta jako Ultimate Point Source, oferując najbardziej zaawansowaną wydajność akustyczną spośród wszystkich obecnie dostępnych monitorów studyjnych – z wyjątkowo wysokim zakresem dynamiki, rewelacyjną kierunkowością oraz krótkotrwałym SPL na poziomie 118 dB. Będąc obecnie największym monitorem współosiowym w rodzinie The Ones, model 8361A zapewnia wyjątkowe monitorowanie w dowolnej odległości odsłuchu do 5 metrów, dzięki czemu idealnie nadaje się do małych i średnich pomieszczeń odsłuchowych.

8361A ma dwa nowo zaprojektowane głośniki niskotonowe w układzie Acoustically Concealed Woofers”, umieszczone symetrycznie – powyżej i poniżej sekcji średnio-wysokotonowej – generujące wysoki SPL przy bardzo niskich zniekształceniach oraz nowy współosiowy zestaw przetworników średniotonowego i wysokotonowego w układzie MDC Minimum Diffraction Coaxial, zapewniający spójną pełnopasmowo kierunkowość, niskie zniekształcenia, wysoki SPL i pasmo przenoszenia do 40 kHz. Podobnie jak we wszystkich modelach z serii The Ones, wyjątkowa obudowa Minimum Diffraction Enclosure eliminuje szkodliwą koloryzację dźwięku, a cała ściana czołowa działa jak wyjątkowo duży falowód (technologia Directivity Control Waveguide) utrzymujący kierunkowością,  tworząc uporządkowany dźwięk. Całość uzupełniają wbudowane wzmacniacze klasy D oraz zaawansowany procesor DSP z dwudziestoma filtrami, przeznaczony do kompensacji niedoskonałości akustycznych pomieszczenia odsłuchowego.

Zmodernizowany 8351B ma wiele technologii znanych doskonale z rodziny The Ones, ale korzysta również z wielu najnowszych osiągnięć w dziedzinie projektowania elektronicznego, mechanicznego i akustycznego, w których Genelec jest pionierem. Czerpiąc inspirację z projektu elektroniki z modelu 8341A i technologii zespołu średnio-wysokotonowego z modelu 8361A, w wersji 8351B poprawiono wzorcową wydajność poprzednika 8351A, oferując zwiększony SPL, dodatkowe EQ do kompensacji wad pomieszczenia, wyrównane opóźnienie i lepszą odpowiedź impulsową w zakresie wysokich częstotliwości.

Adaptacyjny system głośników niskotonowych W371A to naprawdę wyjątkowa koncepcja, zaprojektowana specjalnie jako uzupełnienie monitorów 8341A, 8351B i 8361A. W połączeniu z tymi modelami tworzy serię kompleksowych rozwiązań monitorujących o niezrównanej neutralności i najwyższym poziomie kontroli nad kierunkowością i negatywnymi skutkami akustyki pomieszczenia. Po raz pierwszy studia mogą teraz doświadczyć wszystkich zalet głównego monitora, ale ze swobodą umieszczenia tego wolnostojącego systemu w optymalnych pozycjach w reżyserce. Zapewnia nawet opcję przełączania między monitorami bliskiego pola i monitorami głównymi bez zmiany szerokości bazy stereo.

Mający 1100 mm wysokości (43 1/4 cala) i wyposażony w dwa głośniki niskotonowe o wysokiej wydajności (jeden skierowany do przodu i jeden skierowany do tyłu), W371A wprowadza paletę nowatorskich sposobów precyzyjnego dostosowywania systemu odsłuchowego do pomieszczenia w zakresie najniższych czterech oktaw. W rezultacie W371A oferuje znacznie lepszą wydajność w porównaniu ze standardowymi subwooferami, ponieważ oferuje bardziej płaskie i gładsze pasmo przenoszenia w pomieszczeniu i bardziej spójny dźwięk w zakresie niskich częstotliwości. I osiąga to  bez ingerencji w korekcję pasma niskotonowego, która często usuwa zbyt wiele składników z dźwięku.

Zestawienie podwójnych głośników niskotonowych modeli współosiowych The Ones z komplementarnymi W371A daje łącznie cztery głośniki niskotonowe na kanał, które idealnie się uzupełniają. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu zaawansowanego oprogramowania GLM Genelec Loudspeaker Manager do pomiaru akustycznego pomieszczenia i zaprogramowaniu procesorów DSP w każdym z monitorów. Dzięki temu można niemal całkowicie wyeliminować zjawiska związane z powstawaniem fal stojących i znoszeniem się lub wzmacnianiem niektórych częstotliwości, co uniemożliwia prawidłową kontrolę materiału dźwiękowego. W371A idzie znacznie dalej niż jakikolwiek inny system monitorowania w usuwaniu szkodliwych wpływów pomieszczenia odsłuchowego na odtwarzanie niskich częstotliwości – powszechnie uznawanych za kluczowy problem we wszystkich nowoczesnych studiach.

W ramach rodziny Genelec SAM – Smart Active Monitor, wszystkie modele z serii The Ones są ściśle zintegrowane z oprogramowaniem Genelec GLM, które msłuży do konfiguracji, kalibracji i inteligentnego zarządzania systemami monitorowania Genelec. Opierając się na doświadczeniach tysięcy studiów na całym świecie, GLM jest w stanie zminimalizować wpływ pomieszczenia odsłuchowego na dźwięk, umożliwiając użytkownikowi tworzenie zgrań, które doskonale zabrzmią poza studiem, niezależnie od tego, czy będzie to odsłuch mono, stereo czy też dowolny  format wielokanałowy.

Komentując premierę, Siamäk Naghian, dyrektor zarządzający Genelec, powiedział: „Żadna inna rodzina monitorów studyjnych nie jest w stanie zaoferować takiego poziomu spójności, kontroli, neutralności i zdolności dostosowania się do dowolnego środowiska akustycznego. Od precyzji ultra-bliskiego pola 8331A do systemu pełnego zakresu obejmującego 8361A i W371A, nasza technologia źródła punktowego jest teraz w pełni skalowalna, jeszcze bardziej zwiększając atrakcyjność i utrzymując pozycję The Ones jako przemysłowego punktu odniesienia dla referencyjnego monitorowania”.

Maciej Mularczyk

Podziel się!