Ponad 2 300 mikrofonów Audio-Technica podczas olimpiady w Pekinie

Ponad 2 300 mikrofonów Audio-Technica podczas olimpiady w  Pekinie

Audio-Technica wspiera transmisję Zimowej Olimpiady w Pekinie – najważniejszego wydarzenia sportowego początku 2022 roku. Dzięki niespotykanej liczbie nowoczesnych  mikrofonów, słuchawek i innych akcesoriów umożliwia transmisję wydarzenia na najwyższym poziomie.

Dla Audio-Technica jest to już kolejne tego typu przedsięwzięcie. Od blisko 26 lat globalna marka dostarcza innowacyjne rozwiązania w zakresie przechwytywania dźwięku na potrzeby transmisji zmagań sportowych. Jej produkty wykorzystywane są zarówno podczas letnich, jak i zimowych igrzysk olimpijskich, a także innych ważnych zawodów obejmujących wiele dyscyplin sportowych, w wielu miejscach na świecie.

Ujęcia z kamer są często uzupełniane o „obraz” dźwiękowy zbierany za pomocą mikrofonów shotgun Audio-Technica, których w Pekinie znalazło się ponad 700 – większość to modele stereo BP4027 i BP4029.

Sposób i technologia rejestrowania dźwięku dopasowywane są do specyfiki danej dyscypliny. Innowacyjne mikrofony pozwalają np. na wychwycenie subtelnych dźwięków generowanych przez łyżwy zawodników w dyscyplinach rozgrywanych na lodowej tafli, takich jak  łyżwiarstwo szybkie, hokej na lodzie czy łyżwiarstwo figurowe. W tym celu około 60 sztuk mikrofonów kontaktowych AT880b umieszczono w polach lodowych przed zamrożeniem tafli, a następnie zatopiono w lodzie.

Natomiast w przekazywaniu widzom akcji i emocji związanych z rozgrywkami curlingu pomaga ponad 50 kanałów bezprzewodowych systemów mikrofonowych z serii ATW-5000. Pracują one w sposób ciągły często nawet do 13 godzin dziennie, w środowisku trudnym zarówno ze względu na niskie temperatury, jak i zatłoczone środowisko fal radiowych.

Szczególną cechą transmisji wydarzeń sportowych jest potrzeba szczegółowego rejestrowania dźwięków z „otoczenia” miejsca rywalizacji. Są one dostarczane w systemie surround 5.1, który opiera się na połączeniu mikrofonów monofonicznych AT4050 i wielkomembranowych mikrofonów stereofonicznych AT4050ST, często zawieszonych wysoko w pomieszczeniach. Dodatkowe wsparcie stanowią – wprowadzone niedawno do oferty firmy Audio-Technica – pary stereofonicznych mikrofonów BP4025, wyposażonych w niestandardowe osłony przeciwwietrzne, a ustawionych w układzie 4.0. W sumie w różnych lokalizacjach zawodów znajduje się ponad 200 „ambientowych” mikrofonów tego typu.

Gama urządzeń dostarczonych przez konsorcjum Audio-Technica do stolicy gospodarza igrzysk jest jednak znacznie szersza. Obejmuje również mikrofony powierzchniowe U851R w specjalnym kolorze „zimowej bieli”, mikrofony przypinane BP899 i BP898 dyskretnie ukryte w otoczeniu miejsca zmagań, a także niezliczone monitory douszne z serii E oraz słuchawki z serii Mx.

W Pekinie nie mogło zabraknąć również 14 prototypowych mikrofonów Audio-Technica 8.0 (a więc modelu, który z wielkim sukcesem zadebiutował zeszłego roku w Tokio). Każde z tych urządzeń składa się z ośmiu elementów mikrofonowych o średnicy 12 mm i przyczynia się do dostarczania wszechstronnego doświadczenia dźwiękowego z każdej dyscypliny sportowej.

Podziel się!