Podsumowanie targów Prolight + Sound i Musikmesse 2017

Podsumowanie targów Prolight + Sound i Musikmesse 2017

Wśród producentów prezentujących swoje produkty znalazła się znakomita większość partnerów Konsbud Audio. Część z nich we Frankfurcie przedstawiła atrakcyjne nowości. Zapraszamy do lektury:

Audio-Technica

Japoński producent mikrofonów i słuchawek na targach przedstawił nowy mikrofon AT5047. Jest to kolejny model w ekskluzywnej, najwyższej serii 50, przeznaczony do nagrywania i nagłaśniania wokalu i instrumentów w ultra wysokiej jakości. AT5047 to mikrofon pojemnościowy o niezwykle szerokim zakresie dynamiki, pozwalający na przekazanie pełnej ekspresji muzyka – zarówno bardzo cichych, jak i bardzo głośnych dźwięków. Mikrofon wyposażony jest w transformator zapewniający galwaniczną separację sygnału, zachowuje więc stałą impedancję wyjścia, nawet podczas rejestracji źródeł o ekstremalnym poziomie SPL. W rezultacie mamy zapewnione stabilne połączenie między mikrofonem, a przedwzmacniaczem mikrofonowym konsolety.

AT5047 zawiera cztery prostokątne przetworniki, które oryginalnie zostały zaprojektowane z myślą o AT5040. Dzięki takiej kombinacji, powierzchnia przetwornika jest 4 razy większa niż w standardowej, okrągłej membranie 2,5 cm. AT5047 przejęła po starszym modelu także antywstrząsowy system montowania, który separuje kapsułę od obudowy mikrofonu. Aby dodatkowo zmniejszyć wpływ niepożądanych drgań, w komplecie z mikrofonem jest uchwyt AT8480.

Każdy mikrofon AT5047 jest ręcznie montowany i indywidualnie sprawdzany, by zapewniona była 100% jakość. Wykończona wysokiej jakości srebrem elegancka obudowa jest zrobiona z aluminium i mosiądzu.

Drugą nowością, którą można było podziwiać we Frankfurcie, jest pojemnościowy mikrofon nagłowny PRO9cW, który jest stworzony z myślą o systemach bezprzewodowych typu AT-One czy System 10. Producent zdradzi więcej szczegółów już wkrótce.

Stage Tec

Stage Tec zaprezentował na targach Prolight+Sound nową konsoletę mikserską Avatus, wykorzystującą przełomową technologię i współczesną stylistykę. Avatus jest w pełni oparty na IP, ma 21-calowe ekrany dotykowe. Elementy sterujące i interfejsy są połączone przez Ethernet.

Interfejs jest bardzo elastyczny. Umożliwia to przypisywanie funkcji według indywidualnych potrzeb. Praca na konsolecie jest ułatwiona dzięki różnym kontrolerom. Przykładem może być możliwość przypisywania kolorów do jednostek funkcjonalnych, co znacznie przyspiesza codzienną pracę.

Avatus zapewnia ponad 800 kanałów wejściowych i 128 szyn sumujących. Oferuje kilka formatów kanałów (od mono po 7.1). Funkcje jak de-esser, miernik głośności, kompresor wielopasmowy i automikser są zintegrowane z konsoletą. Powierzchnia sterująca może mieć od 12 do 96 tłumików. Konsoleta bazuje na standardowych technologiach i protokołach, co sprawia, że integracja z urządzeniami innych marek jest ułatwiona. Łatwość połączeń z innymi systemami będzie jeszcze prostsza dzięki wprowadzeniu standardu AES70.

Niemiecki producent oprócz konsolety zaproponował nowe, unikalne funkcje audio processingu dla konsolety Aurus platinum, np. miernik głośności, który teraz będzie dostępny na kanałach grup oraz auto mikser. Dodatkowo, pojawiło się nowe oprogramowanie V5.28 dla sieci dźwiękowych Nexus. Używając tej wersji oprogramowania, użytkownik może uzyskać ponad 2 razy większy system niż było to możliwe do tej pory. Maksymalna liczba jednostek bazowych sieci dźwiękowej wzrosła do 64.

Apart Audio

Belgijski producent zestawów i wzmacniaczy do komercyjnych instalacji zaprezentował nowy, 8-kanałowy wzmacniacz klasy D REVAMP8250. Ten wzmacniacz mostkowy jest prawdopodobnie najbardziej wszechstronnym wzmacniaczem klasy D w serii. W połączeniu z przedwzmacniaczem lub matrycą REVAMP8250 może być używany do stworzenia 8 stref w mono, 4 stref w stereo, a nawet 4 zmostkowanych systemów mono lub 2 zmostkowanych stereo. Wzmacniacz posiada inteligentny system chłodzenia, jest prosty w instalacji. Ze względu na ilość kanałów, do zrealizowania większości projektów wystarczy stosunkowo niewielka ilość wzmacniaczy, dzięki czemu można zaoszczędzić pieniądze i miejsce.

Oprócz nowego wzmacniacza na stoisku Aparta można było zobaczyć nowości znane z ISE: serię głośników sufitowych CM Design, serię MASK-C i wzmacniacze MA.

Parsec

MARKAUDIO to jedna z marek firmy Parsec, w której portfolio znajdują się DV Mark i Markbass. Włoska firma we Frankfurcie po raz pierwszy pokazała kompaktowe, super mobilne i modularne systemy nagłośnieniowe Ergo i Audiochain. Ich konstrukcja pozwala na dostosowanie skali systemu do  indywidualnych potrzeb danego klienta. Przykładowo, można w jednej konstrukcji stworzyć mały system FOH i MON, odwracając jeden z zestawów o 180 stopni. Warte uwagi, szczególnie dla muzyków, którzy lubią grać na swoim sprzęcie!

Green-GO

Producent systemów interkomowych podczas targów po raz pierwszy przedstawił nowe stacje interkomowe montowalne w racku – MCX i MCXEXT. Te same modele są również dostępne w wersji do montażu na stole. MCX posiada 32 kanały dostępne z poziomu ekranów dotykowych. By zwiększyć ilość kanałów o 24, wystarczy dodać MCXEXT. Nawet do 9 jednostek MCXEXT można połączyć w daisy chain tworząc 258 kanałów.

NTi Audio

Firma NTi Audio, zajmująca się produkcją analizatorów i mierników, pokazała kilka nowych funkcjonalności produktów do monitorowaniu hałasu, pomiarów mocy dźwięku, izolacji dźwięku i zastosowań live.

d&b audiotechnik

Firma d&b audiotechnik zaprezentowała  aplikację ArrayCalc Viewer, która w przejrzysty sposób dostarcza wszystkich niezbędnych informacji dotyczących umiejscowienia i podwieszenia zestawów składających się na system d&b.

Na stoisku była również możliwość przetestowania nowego narzędzia weryfikacyjnego w ramach znanego już oprogramowania R1.Narzędzie weryfikacyjne testuje prawidłowość połączeń w ramach grona (testowany zestaw pracuje jako głośnik, a pozostałe jako mikrofony, dzięki czemu można zdalnie zweryfikować poprawność połączeń. Zaprezentowano także nowy rack skonstruowany specjalnie na trasy: 6 x D80, którego premiera odbędzie się już w maju.

Allen & Heath

Brytyjski producent prezentował konsolety m.in. z serii dLive S Class oraz najnowszej C Class i GLD. Nowością, którą po raz pierwszy mieliśmy okazję zobaczyć na targach Prolight + Sound, jest poszerzenie opcji cyfrowych połączeń dla systemu dLive poprzez wprowadzenie kart superMADI i AES3 I/O.

Avid

Firma Avid przedstawiała swoje produkty zarówno na Prolight + Sound, jak i Musikmesse. Na stoisku Avid skierowanym do realizatorów i film z sektora pro audio można było pokręcić na konsolecie Venue S6L lub S3L-X i porozmawiać z doświadczonymi użytkownikami, m.in. z realizatorem FOH Anastacia (Chris Madden)! Oczywiście, było również stanowisko studyjne z Pro Tools HD i nowym interfejsem Avid | MTRX. Na Musikmesse Avid miał stoisko ze sprzętem do tzw. domowego studia, a więc oprogramowaniem Pro Tools, kontrolerem S3 i Dock. Na pewno to stanowisko mogło zainteresować wszystkich tych, którzy chcą w zaciszu swojego mieszkania dokonywać nagrań na profesjonalnym poziomie.

Neutrik

We Frankfurcie Neutrik co prawda nie przedstawił nowości, ale skupił się na prezentacji znanego systemu bezprzewodowego Xirium Pro, przedstawił także system opticalCON MTP 24.

Cordial

Cordial w tym roku wystawiał swoje produkty na Musikmesse (a więc części skierowanej do muzyków). Producent skupił się na prezentacji kabli gitarowych Metal  i Sky, ale można było również obejrzeć wybrane kable na szpuli i w wersji gotowej do użycia. Przedstawiciele Konsbud Audio mieli także okazję wziąć udział w spotkaniu z producentem.

, , , , , , , ,
Podziel się!