Nowy system nagłośnieniowy Y od d&b dla małych i średnich zastosowań

Nowy system nagłośnieniowy Y od d&b dla małych i średnich zastosowań

Nowy system nagłośnieniowy z serii Y d&b audiotechnik dostarcza elastyczne i konfigurowalne rozwiązania zarówno dla małych jak i średnich systemów dźwiękowych, bez względu na rodzaj zastosowania.

Zestawy głośnikowe Y7P i Y10P wraz z rozszerzeniem dla niskich tonów – subwooferem B6-SUB, pełnią rolę źródeł punktowych.

Dwa źródła liniowe i kardioidalny subwoofer w postaci Y8, Y12 oraz Y-SUB spełniają zadania systemu line array. Nawiązując do Serii V i wykorzystując opatentowany montaż w trzech punktach, Seria Y jest całkiem nowa, ale zadziwiająco znajoma.

Zestawy głośnikowe Y7P i Y10P są wyposażone w takie same 8-calowe głośniki w konfiguracji dipolarnej  oraz centralnie umieszczony 1,4 calowy głośnik wysokotonowy wraz z obracalną tubą pozwalającą na dyspersję pionową lub poziomą o charakterystykach 75° x 40° oraz 110° x 40°.
Y7P i Y10P oferują mnogość zastosowań, indywidualnie jako szerokopasmowy system lub w połączeniu z innymi elementami z Serii Y, montowanymi do podłoża lub podwieszanymi. Zaawansowana konstrukcja otworów pozwala na uzyskanie do 59Hz w dolnym paśmie częstotliwościowym.  Subwoofer B6-SUB uzupełnia Y7P i Y10P o pojedynczy 18-calowy głośnik wbudowany w konstrukcję bass-reflex, rozszerzając pasmo przenoszenia do 37 Hz.

Zestawy głośnikowe Y8 i Y12 są kompaktowe, konfigurowalne i łatwo rozpoznawalne w gronie najnowszych modułów systemów liniowych d&b. Wykorzystując te same rozwiązania montażowe jak ich „starsi bracia” z serii J i V, Y8 i Y12 posiadają te same cechy dyspersji poziomej (80° i 120°). Y8 i Y12 mogą być podwieszone w gronach liczących do 24 głośników z kątami rozłożenia od 0 do 14° z dokładnością do 1°. Y-SUB wyposażony jest w 18-calowy głośnik promieniujący do przodu i 12-calowy głośnik promieniujący do tyłu, zapewniając kardioidalną charakterystykę zestawu. Zasilany przez pojedynczy kanał wzmacniacza, kompaktowy Y-SUB może być złączony na ziemi lub zawieszony na szczycie grona wraz z Y8/Y12.  Zarówno moduły punktowe jak i liniowe wyposażone są w dwa 8-calowe głośniki z magnesami neodymowymi zamontowanymi w ułożeniu dipolarnym wokół 1.4-calowego drivera z komorą kompresyjną. Taka konfiguracja przetworników pozwala Y8 i Y12 na kontrolowaną dyspersję dźwięku zestawów aż do 500 Hz. Szeroki wybór możliwości transportowych i wyposażenia głośników ułatwia ich przewożenie, montaż i konfigurację.

Serię Y przeznaczono do elastycznych, mobilnych rozwiązań, istnieją jednak również specjalne wersje instalacyjne Yi przeznaczone dla stałych zastosowań, różniąc się konstrukcją obudowy i wyposażeniem montażowym. Specjalne wersje kolorystyczne i wodoodporne pozwalają na dalszą wizualną integrację i możliwości zamontowania.

Podobnie jak w innych seriach systemów d&B, seria Y wykorzystuje oprogramowanie do symulacji ArrayCalc oraz R1 Remote do zdalnej kontroli.

Na podstawie symulacji przygotowanej w programie ArrayCalc można przedstawić zastosowanie systemu liniowego d&b  wraz ze źródłami punktowymi, co pozwala na graficzną reprezentację pokrycia dźwiękiem, zmian poziomu dźwięku oraz aspektów bezpieczeństwa instalacji systemu w danym miejscu. Funkcja R1 export umożliwia eksport konfiguracji i ustawień z danej symulacji do pliku projektowego zdalnego sterowania, biorąc pod uwagę wszystkie konkretne funkcje systemowe. Środowisko R1 oferuje intuicyjny format operowania systemem poprzez zdalną sieć d&b, za pomocą  protokołu CAN-Bus dla połączenia ze wzmacniaczami D6 oraz D12, jak i D80, które mogą być sterowane także poprzez sieć Ethernet za pomocą protokołów OCA.

Podziel się!