Nowe zestawy 24S i 24S-D to źródła punktowe przeznaczone do instalacji stałych, np. w klubach, salach koncertowych, kościołach, obiektach wielofunkcyjnych i sportowych. Najnowsze dodatki do serii xS wprowadzają nowy standard jakości wśród źródeł punktowych. Przeprojektowany przedni grill sprawia, że pasują do różnych wnętrz. „24S, 24S-D i 21S-SUB są tak zaprojektowane, by można było je raz zainstalować i potem już o nic się nie martwić. Są niezawodne i spełniają codzienne potrzeby instalacji stałych, minimalizując zaangażowanie użytkownika”, tłumaczy Wolfgng Schulz, manager produktu z d&b audiotechnik.
Zestawy różnią się dyspersją w płaszczyźnie poziomej. Dyspersja 24S to 75° x 45°, a 24S-D 110° x 45°. Oba modele mają dwa 12-calowe głośniki niskokotonowe w układzie dipolowym oraz jeden driver kompresyjny 1.4”. Tuba drivera jest obracalna, dzięki czemu zestawy można montować pionowo lub poziomo. Odseparowanie głośników niskotonowych zapewnia stałą kierunkowość w tym samym zakresie co dipol, czyli do ok. 500 Hz. W rezultacie otrzymujemy bardzo efektywny zestaw, unikamy zbędnych odbić redukując pogłos i zwiększamy maksymalne wzmocnienie przed wystąpieniem sprzężenia podczas pracy z otwartymi mikrofonami. Zestawy 24S i 24S-D przenoszą od 55 Hz do 18 kHz, dzięki czemu są idealnym, kompaktowym rozwiązaniem, zapewniającym emisję pełnego pasma w dobrej jakości.
Szerokie pasmo przenoszenia sprawia, że 24S i 24S-D mogą być rozwiązaniami w pełni samodzielnymi. Jeśli natomiast w danym miejscu są realizowane koncerty, wymagające dużej ilości basu, system można uzupełnić o zestawy 21S-SUB. Te subwoofery mają wbudowany 21” głośnik w obudowie bass reflex. 21S-SUB mogą pracować w trybie standardowym – wtedy emitują pasmo od 35-105 Hz – lub jako uzupełnienie innych zestawów niskotonowych d&b, ze zwiększoną wydajnością w niskim paśmie w zakresie 33-85 Hz.
W połączeniu ze wzmacniaczem instalacyjnym d&b 30D , 24S i 24S-D emitują odpowiednio 138 dB SPL i 137 dB SPL, a 21S-SUB 134 dB SPL. Modele te są więc świetną alternatywą dla małych zestawów liniowych, dlatego sprawdzą się wszędzie tam, gdzie z jakichś powodów instalacja systemu liniowego nie jest możliwa np. ze względu na zbyt małą ilość kanałów w posiadanym wzmacniaczu i ograniczony budżet.
“Obudowa 24S/24S-D została celowo zaprojektowana w większym rozmiarze, aby zapewnić lepszą reprodukcję niskich tonów. Zestawy są samodzielnym, szerokopasmowym źródłem punktowym, a jednocześnie są na tyle dyskretne, że nie przeszkadzają w odbiorze wizualnym wydarzeń i nie ma problemu z ich montażem”, mówi Schulz. „21S-SUB to natomiast świetny wybór, gdy potrzebny jest potężny bas. Jest idealnym uzupełnieniem 24S i 24S-D”.