Nexus Stagetec i system nagłośnieniowy d&b audiotechnik w NOSPR w Katowicach

Nexus Stagetec i system nagłośnieniowy d&b audiotechnik w NOSPR w Katowicach

Zakończyły się właśnie odbiory systemu nagłośnienia d&b audiotechnik i cyfrowej sieci dźwiękowej w nowo wybudowanej sali koncertowej NOSPR w Katowicach.

Sala Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, zbudowana według projektu pracowni architektonicznej Tomasza Koniora, jest bez wątpienia jedną z najpiękniejszych i najnowocześniejszych sal koncertowych na świecie. Do współpracy przy pracach projektowych udało się pozyskać światowej sławy japońskich ekspertów z firmy Nagata Acoustics, którzy współpracowali przy projektowaniu ogromnej liczby uznanych obiektów muzycznych na całym świecie. Systemy elektroakustyczne i wizyjne zostały zaprojektowane przez Pracownię Akustyczną prowadzoną przez dr inż. Piotra Kozłowskiego. Prace instalacyjne i uruchomieniowe w zakresie cyfrowej sieci dźwiękowej i systemu nagłośnienia wykonywała na zlecenie jednego z członków konsorcjum generalnego wykonawcy firma Konsbud Audio Sp. z o.o.

Już pierwsze spojrzenie po wejściu do sali zapiera dech w piersiach – skala obiektu, forma architektoniczna sali koncertowej i sali kameralnej, detale wykończenia, zaawansowanie technologiczne nie mają sobie równych w Polsce.

Nie bez znaczenia dla jakości dźwięku był wybór najbardziej istotnych elementów systemu elektroakustycznego, na który składają się cyfrowa sieć dźwiękowa NEXUS firmy Salzbrenner Stagetec oraz system nagłośnienia sali koncertowej i kameralnej firmy d&b audiotechnik.

Jednym z najistotniejszych elementów systemu elektroakustycznego, można powiedzieć jej „układem nerwowym”, odpowiedzialnym za dystrybucję sygnałów audio jest cyfrowa sieć dźwiękowa NEXUS. Nie jest zaskoczeniem, że projektanci do realizacji tak odpowiedzialnej funkcji wybrali właśnie ten najwyższej klasy produkt sprawdzony w wielu salach koncertowych na świecie, a w tym także w Polsce. System NEXUS jest odpowiedzialny za przesył i komutację sygnałów audio pomiędzy amplifikatornią położoną w pobliżu sali koncertowej, stanowiskiem FOH na sali koncertowej, stanowiskiem FOH na sali kameralnej, studiem nagrań, amplifikatorniami na stropie technicznym oraz kilkoma przyłączami mobilnymi.

Determinantą wyboru systemu NEXUS były również wyjątkowe, nieosiągalne przez innych producentów cyfrowych sieci dźwiękowych, parametry w zakresie dynamiki wejść mikrofonowych czy opóźnień w transmisji sygnałów.

Nie jest tajemnicą, iż Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach to nie tylko orkiestra, ale również zespół reżyserów dźwięku, którzy od wielu lat wykonują najwyższej jakości  nagrania najbardziej znamienitych artystów z całego świata. Dlatego nikogo nie dziwi, że  żadna z osób odpowiedzialnych za proces projektowy i realizację nie mogła sobie pozwolić na zastosowanie półśrodków. Stąd też wybór konsolety CRESCENDO firmy Salzbrenner Stagetec do studia nagrań był oczywisty. Konsoleta CRESCENDO, pracująca w oparciu o DSP NEXUS STAR,  łączy w sobie zalety najwyższej jakości konsolety cyfrowej przy zachowaniu intuicyjnego układu powierzchni konsolety analogowej.

Drugim elementem najbardziej istotnym dla systemu elektroakustycznego, bezpośrednio odbieranym (słyszalnym) przez widza oraz artystów, jest system nagłośnienia. System zaprojektowany dla sali koncertowej NOSPR został oparty o zestawy głośnikowe z serii Q1 firmy d&b audiotechnik. Jedną z podstawowych cech wybranego przez projektantów systemu d&b jest jego „transparentność”, czyli wierne odtwarzanie muzyki bez wprowadzania dodatkowych brzmień. Ta niezwykle istotna zaleta sprawia, że produkty d&b są stosowane w wielu filharmoniach i teatrach na całym świecie.

Projektanci nie mieli dylematu z doborem odpowiednich systemów w zakresie nagłośnienia i cyfrowej sieci dźwiękowej do tak prestiżowego miejsca jakim jest NOSPR, gdyż zarówno d&b audiotechnik jak i Stagetec dostarczają najwyższej klasy rozwiązania.

Podziel się!