Nagłośnienie Centrum Kulturalno-Kongresowego w Jordankach

Nagłośnienie Centrum Kulturalno-Kongresowego w Jordankach

12 grudnia odbyło się oficjalne otwarcie centrum w Jordankach – torunianie doczekali się kompleksu kulturalnego o różnorodnych zastosowaniach. Na wydarzeniu zgromadziło się wielu honorowych gości, w tym wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego, Piotr Gliński. Na otwarciu był również projektant sali, Fernando Menis, a także wielu innych prestiżowych gości – polityków, wykonawców budynku, przedstawicieli kultury. Nasza firma odpowiadała za kompletną instalację i integrację systemu elektroakustycznego CKK Jordanki, na który składa się system nagłośnieniowy, wizyjny, interkomowy oraz system kinotechniki i multimedialny.

Z okazji wyjątkowego wydarzenia, jakim było otwarcie centrum w Jordankach w Toruniu, Piotr Moss skomponował specjalny utwór pt. „Hommage à Toruń”. Tego szczególnego dnia na scenie centrum wystąpiła Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka i połączone toruńskie chóry: Akademicki, Astrolabium i chór Zespołu Szkół Muzycznych. Oprócz prawykonania dzieła Mossa, na scenie zabrzmiała IX Symfonia d-moll op. 125 Ludwiga van Beethovena.

Budynek centrum charakteryzuje się oryginalną architekturą, nawiązującą do tradycji gotyckiej. W przeważającej części materiałem budowlanym jest pikado, czyli połączenie czerwonej cegły z betonem. Wzrok przykuwa niezwykły wygląd sal widowiskowych, które przypominają wnętrze jaskini. Obie sale obfitują w nowatorskie rozwiązania techniczne, dzięki którym miejsce można zoptymalizować pod kątem danego wydarzenia.  Ruchome sufity umożliwiają zmianę akustyki sali, z kolei tzw. ruchoma widownia pozwala zmieniać układ foteli. Sale oddziela mobilna ściana, zatem w przypadku dużych wydarzeń można ją przesuwać, aby uzyskać większą powierzchnię użytkową.

Firma Konsbud Audio odpowiadała za kompletną instalację i integrację systemu elektroakustycznego, na który składa się system nagłośnieniowy, wizyjny, interkomowy oraz system kinotechniki i multimedialny. Obiekt został też wyposażony w system dla osób niedosłyszących wykorzystujący pętlę indukcyjną. Realizacja projektu nie należała do łatwych zadań z uwagi na rozwiązania architektoniczne zastosowane w obiekcie. Wyzwaniem było zapewnienie równomiernego pokrycia dźwiękiem sali,  ze względu na niestandardową strukturę sufitu.  Dodatkowym utrudnieniem był wymóg wkomponowania elementów nagłośnienia w architekturę. Podziwiając piękne wnętrza centrum na pierwszy rzut oka nie widać ogromu pracy, która została tam wykonana. Skala inwestycji była bardzo duża i wymagała precyzyjnej koordynacji prac wielu ekip, ale nakład wysiłków przyniósł oczekiwany rezultat, a CKK imponująco realizuje ambitny plan wydarzeń artystycznych.

Podziel się!