Monitory studyjne Genelec na Zamku Królewskim

Monitory studyjne Genelec na Zamku Królewskim

W styczniu 2011 r. w podziemiach Zamku Królewskiego w Warszawie otwarto multimedialną ekspozycję pt. „Zniszczenie i odbudowa Zamku Królewskiego”. Do oprawy muzycznej tego wyjątkowego miejsca organizatorzy wybrali głośniki Genelec.

Autentyczną scenerię historycznych piwnic zamkowych o powierzchni ok. 350 m2 wykorzystano do prezentacji skali zniszczenia i wagi dzieła restytucji. Konsbud Audio dostarczył na potrzeby wystawy 10 monitorów studyjnych Genelec 8030A oraz 2 subwoofery Genelec 7060BPM. Wystawę przygotowano z wykorzystaniem szeregu nowoczesnych technologii multimedialnych jak projektory, ekrany dotykowe, itd.

W celu zapewnienia najwyższej jakości audio w przekazach muzycznych oraz efektach dźwiękowych zdecydowano się na rozwiązanie najwiarygodniej oddające niepowtarzalną atmosferę związaną z tą ekspozycją. Za muzykę, przekaz oraz komunikaty odpowiedzialnych jest 10 monitorów Genelec 8030A, wspomaganych w przypadku efektów dźwiękowych przez 2 subwoofery 7060BPM. Całość została odpowiednio skalibrowana gwarantując tym samym możliwie najwyższą jakość dźwięku w danym środowisku.

Główną zaletą monitorów Genelec, decydującą o ich instalacji na tej wystawie jest fakt, że mogą z powodzeniem być wykorzystywane w pomieszczeniach o różnej akustyce. Urządzenia są wyposażone w szereg innowacyjnych rozwiązań, takich jak zaokrąglone obudowy w technologii Minimum Difraction Enclosure, falowód oparty o technologię kształtowania fali dźwiękowej (Directivity Control Waveguide) oraz przełączniki dopasowujące monitor względem pomieszczenia i płaszczyzn odbijających. Dzięki temu udało się uzyskać najwyższej jakości brzmienie w stosunkowo trudnych warunkach.

Zamek Królewski w Warszawie to jeden z najważniejszych polskich obiektów historycznych i kulturalnych. Przez wieki był siedzibą królów Polski, miejscem obrad sejmu i centrum administracyjnym. Kiedy podczas II wojny światowej został wysadzony przez niemiecką armię, dla Polaków było oczywiste, że musi być odbudowany. Przez lata było to odwlekane przez komunistyczne władze, jednak w latach 70-tych prace ruszyły, a w 1984r. nastąpiło oficjalne otwarcie. Co ważne, odbudowie Zamku od początku towarzyszyło ogromne zaangażowanie społeczne, prace zostały prawie całkowicie sfinansowane z ofiarności Polaków.

Historia Zamku Królewskiego sięga XIV wieku, jednak jego rozbudowa nastąpiła w XVI i XVII wieku za czasów Zygmunta III Wazy. Wówczas budynek został przekształcony w zamknięty pięciobok z imponującym dziedzińcem wewnątrz. Zniszczony podczas wojen ze Szwecją, stopniowo powracał do swojej świetności za panowania Wettinów. W drugiej połowie XVIII wieku król Stanisław August zatrudnił grupę artystów, którzy stworzyli dwa Apartamenty: Wielki i Królewski. Kiedy Polska znalazła się pod zaborami znacząca część zbiorów znalazła się w posiadaniu Rosji. Niestety nie wszystkie dzieła wróciły do ojczyzny po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Zamek, będący symbolem polskiej suwerenności, stał się celem militarnym już w pierwszych dniach wojny. Zarówno strażacy, jak też żołnierze, harcerze i zwykli ludzie pomagali w gaszeniu pożaru. W tym samym czasie pracownicy muzeum z narażeniem życia starali się ratować najcenniejsze kolekcje oraz fragmenty wyposażenia komnat i sal. W 1944 roku budynek został doszczętnie zniszczony kiedy niemiecka armia wyburzyła jego mury. Przez lata po wojnie idea rekonstrukcji zamku była forsowana przez polskie społeczeństwo. W końcu w 1971 roku komunistyczne władze podjęły decyzję o odbudowie, która została ukończona w 1984 roku. Przekazanie społeczeństwu zrekonstruowanego Zamku było hołdem dla tych wszystkich, którzy podczas wojny z wielkim poświęceniem ratowali dla przyszłych pokoleń Zamek i wszystkie zgromadzone w nim dzieła sztuki.

Podziel się!

Możliwość komentowania została wyłączona.