Monitory Genelec w wakacyjnym studio Hardwella w Curacao

Monitory Genelec w wakacyjnym studio Hardwella w Curacao

Trzecie studio nagrań to efekt wieloletniej współpracy pomiędzy producentem muzycznym Hardwellem, a projektantem pomieszczeń odsłuchowych, Janem Morelem. Studio powstało w domu wakacyjnym producenta i DJ’a w Curacao.

Nowy obiekt jest zaprojektowany w zupełnie innym stylu niż główne studio Hardwella w Holandii, ale posiada taką samą referencyjną jakość dźwięku, zapewniając kontrolę nad niskim pasmem dzięki zastosowaniu monitorów studyjnych i subwooferów Genelec. Mając doświadczenia przy poprzednich projektach i wiedząc jak ważne jest rozpoczęcie prac nad akustyką wnętrza na wczesnym etapie, Morel został zaangażowany do tego projektu już podczas tworzenia projektu architektonicznego domu na Karaibach.

“Zostałem zaangażowany w projekt już na samym początku”, mówi Morell. „Kiedy powstawały pierwsze szkice nowego domu, było już jasne, że znajdzie się w nim studio. Architekt powiedział mi w którym miejscu domu będzie zlokalizowane studio i jaka powierzchnia będzie na nie przeznaczona. Moją rolą było wymyślenie, jak to zrealizować”.  Wymagania estetyczne dotyczące nowego studia spowodowały, że potrzebny był nowy projekt, całkowicie różniący się od głównego studia Hardwella w Holandii. Styl, kolor i architektura studia miały odwzorowywać wnętrze pozostałej części domu w Curacao. Jednak wybór rozwiązania monitorowego był oczywisty. „Hardwell jest przyzwyczajony do systemów Genelec, jego główne studio jest wyposażone w modele 1034B, 7073A i 8341A”, podkreśla Morel.

“Dla niego nie ma innej opcji, innej marki, z której mógłby korzystać”. Marka systemu odsłuchowego pozostała ta sama, ale Morel zdecydował się na zastosowanie innego rozwiązania Genelec ze względu na nowe warunki akustyczne domu w Curacao. Para monitorów studyjnych 1237A została zainstalowana jako główny odsłuch – około 1,8 metra od stanowiska realizatora, a dwa monitory 8330A, umieszczone bliżej, około 1,2 metra, pełnią rolę odsłuchu bliskiego pola.

Subwoofer 7071A z dwoma 12-calowymi głośnikami został umieszczony pod biurkiem, ale poza osią, blisko ściany, by zapewnić odpowiednią kontrolę nad niskimi częstotliwościami. Monitory 1237A i 8330A zostały skonfigurowane i skalibrowane przy użyciu oprogramowania Genelec GLM. Początkowo Morel zdalnie zarządzał zespołem lokalnych wykonawców i rzemieślników zatrudnionych do obsługi budowy. Po zakończeniu budowy przyjechał do Curacao na uruchomienie i konfigurację. „Wykorzystaliśmy GLM do wykonania pierwszej autokalibracji”, wyjaśnia. „Następnie dokonaliśmy dalszej kalibracji manualnie w GLM, aby uzyskać wynik satysfakcjonujący dla inżyniera. W tym przypadku inżynierem jest oczywiście sam Hardwell! ” Po sprostaniu wyzwaniom, na jakie napotkano podczas fazy konstrukcyjnej, uzyskano rezultat końcowy, który zadowala Morela, ale przede wszystkim Hardwella. „Widział projekt zanim zacząłem prace końcowe i kiedy ukończyliśmy pomieszczenie, był naprawdę oszołomiony i zachwycony wynikiem zarówno pod względem dźwięku, jak i wyglądu”, mówi Morel. „To przerosło jego oczekiwania”.

, ,
Podziel się!