Monitory Genelec w studio Dave Eringa

Monitory Genelec w studio Dave Eringa

Brytyjski realizator dźwięku i producent, Dave Eringa, po ponad 20 latach pracy na poprzednich zestawach odsłuchowych, zainwestował ostatnio w parę trzydrożnych, koaksjalnych monitorów Genelec SAM 8351B z serii The Ones. W rezultacie, Eringa, który pracuje z takimi klientami, jak The Manic Street Preachers, Kylie Minogue i Ocean Colour Scene, ma poczucie, że „jego miksy są teraz lepsze”.

„Pracowałem nad albumem z Rogerem Daltrey w Metropolis Studios, miksy robił Michael Brauer i to wtedy usłyszałem nowe monitory Genelec”, wspomina Eringa. „Kiedy miksy były gotowe i odtworzyłem je na Genelekach, pomyśłalem „o Boże, to brzmi niesamowicie!” i to wtedy przyszło mi na myśl, że właśnie tego potrzebuję! Myślałem, że wiem, czego się spodziewać, ale kiedy je usłyszałem „to było coś zupełnie innego i genialnego!”. Słyszałem wszystko tak czysto i precyzyjnie, a najniższe pasmo było niezwykle wyraźne. Zdecydowanie monitory Genelec wciągnęły mnie od pierwszego odsłuchu.”

Choć odsłuch Geneleków w Metropolis był pierwszym pozytywnym doświadczeniem, zakup zestawu do własnego studia (Electric Daveyland) to inna sprawa. „Mam szczęście, że przyjaźnię się z Andy Bensley z Genelec, który przyjechał i odpowiednio je dla mnie skonfigurował z użyciem oprogramowania kalibracyjnego GLM” – wyjaśnił Eringa.”Andy powiedział „zobaczmy jak zachowują się Twoje stare odsłuchy” i muszę w tym miejscu podkreślić, że był absolutnie zaskoczony tym, jak płaskie pasmo miały. Myślę, że spodziewał się dużo większego wyzwania.”

„Andy twierdzi, że moje poprzednie monitory zachowują płaskie pasmo aż do 30 Hz (bez stosowania subwoofera), co jest dość imponujące, ale ja nie mam aż tak wiele dobrych rzeczy do powiedzenia na ich temat” – kontynuuje Eringa.

Ze względu na to, że Eringa używał poprzednich monitorów ponad 20 lat, przejście na całkiem nowy zestaw odsłuchowy było wyzwaniem. „Na pewno wymagało to czasu”, mówi Eringa. „Pracując ponad 20 lat na jednych zestawach, nie spodziewałem się jednak, że przejście na nowy system będzie tak łatwe. Gdy już zacząłem używać Geneleków, zorientowałem się, że miksowanie idzie mi dużo szybciej!”

„Byłem bardzo zaangażowany, ale przestawienie się na nowy odsłuch nie nastąpiło z dnia na dzień” – kontynuował. „Ale kiedy zaskoczyło, zacząłem zabierać miksy do domu, do samochodu i wszędzie brzmiały tak samo – a to nie do przecenienia.”

Eringa cieszy się brzmieniem 8351, ale najważniejsze jest to, jak nowe monitory wpłynęły na jego pracę. „Najistotniejsze jest dla mnie to, jak bardzo Geneleki ułatwiły mi codzienną pracę”, podsumowuje.

, ,
Podziel się!