Modernizacja w Białostockim Teatrze Lalek

Modernizacja w Białostockim Teatrze Lalek

Białostocki Teatr Lalek to jeden z najstarszych teatrów tego typu w kraju i jest uznawany za polskie centrum sztuki lalkarskiej. Teatr funkcjonuje nieprzerwanie od 1953 roku. Każdego roku odbywa się kilka premier nowych sztuk, w których wykorzystywane są różne techniki lalkowe takie jak kukła, pacynka, jawajka, marionetka, formy plastyczne i niekonwencjonalne oraz różne formy teatru: wizualny, przedmiotu, maski i aktorski. BTL jako pierwszy teatr lalkowy w Polsce zaprezentował przedstawienia dla dorosłych. Firma Konsbud Audio była wykonawcą przeprowadzonego niedawno w teatrze remontu oraz instalacji systemów elektroakustycznych.

Sala Główna teatru została poddana remontowi generalnemu, na widowni wymieniono fotele i zainstalowano ustroje akustyczne. Po zamontowaniu okładzin akustycznych, dyfuzorów, ustrojów szczelinowych i perforowanych, zmieniły się parametry akustyczne sali. Wyeliminowanie zbędnych odbić zwiększyło czytelność mowy, dzięki czemu zarówno aktorzy, jak i widzowie odczuwają większy komfort podczas przedstawień. Kolejnym etapem prac była instalacja systemu nagłośnienia, systemu bezprzewodowego, konsolety fonicznej oraz systemu rejestracji dźwięku.

Główny system nagłośnienia Sceny Dużej składa się z zestawów d&b audiotechnik serii T, T-SUB i Y-SUB. Pierwsze rzędy widowni są dogłośnione frontillami 5S. Grona główne zamontowano na wyciągarkach, więc w razie potrzeby można je przewiesić bliżej widowni. W przypadku niektórych spektakli scena jest wydłużana i istnieje wtedy konieczność przemontowania systemu nagłośnienia. Jako odsłuchy monitorowe również zainstalowano sprzęt firmy d&b audiotechnik, modele MAX2 i M6. Sygnały ze sceny (mikrofony podłączone do stageracka) lub z kabiny (odtwarzacze podłączone do ekspandera) są przesyłane za pomocą protokołu DANTE do interfejsów DS10. Następnie interfejsy przesyłają je do wzmacniaczy w formacie AES/EBU.

Konsoletą frontową jest Allen & Heath dLive S3000 wraz ze stagerackiem DM32. Dodatkowo, w kabinie akustyka umieszczono ekspander DX32, pozwalający na wpięcie do systemu konsolety fonicznej mikrofonów bezprzewodowych czy odtwarzacza.  W kabinie akustyka zainstalowano system rejestracji dźwięku, na który składa się interfejs audio i monitory odsłuchowe Genelec 8330. System ten pozwala na rejestrację wielośladową z dowolnego stageracka.

Białostocki Teatr Lalek to kolejna instytucja kultury na mapie Polski, wyposażona w systemy elektroakustyczne, pozwalające na realizację wydarzeń najwyższej jakości. W teatrach systemy te są nieodłącznym elementem realizacji spektakli. Unowocześnienie zaplecza technicznego zapewnia komfort widzom i samym pracownikom teatru, ale przede wszystkim sprawia, że teatr jest konkurencyjny i ma szansę realizować cieszące się popularnością spektakle.

, , ,
Podziel się!