Stagetec

Broadcast Polska

O marce Stagetec

Firma STAGETEC jest jednym z pionierów cyfrowej technologii dźwięku w zakresie dystrybucji i przetwarzania sygnału audio najwyższej jakości w ramach jednego systemu. Oferowane przez firmę konsolety mikserskie i routery znajdują się w światowej czołówce.

STAGETEC oferuje najwyższej klasy rozwiązania do zarządzania sygnałem IP dla audio i wideo, interfejsy oraz systemy konsolet mikserskich, które charakteryzują się niezawodnością, przejrzystą obsługą, wysokim bezpieczeństwem pracy i znakomitą jakością przetwarzanych sygnałów. Produkty Stagetec przeznaczone są do zastosowań profesjonalnych w radiu, telewizji, filmie, teatrach, centrach handlowych i kongresowych, obiektach użyteczności publicznej. Czołowym produktem tej firmy są cyfrowe konsolety mikserskie oraz cyfrowe sieci dźwiękowe.

Wolfgang_Salzbrenner_Thomas_Gmeiner

Historia

STAGETEC powstał w 1993 roku w Berlinie. Pierwszym produktem zaprezentowanym przez tego producenta, zaledwie 4 miesiące po założeniu firmy, był NEXUS – pierwszy cyfrowy router dźwięku, w którym sygnały mogą być z łatwością dystrybuowane przy pomocy światłowodu. W 2010 roku produkt NEXUS dostał nagrodę Technology and Engineering Emmy za „najdoskonalszy i najbardziej wszechstronny system routingu audio”.

Cyfrowa sieć dźwiękowa

Cyfrowa sieć dźwiękowa to fundament każdej nowoczesnej, wielostanowiskowej instalacji audio. Zapewnia wszechstronną możliwość przesłania sygnału w dowolnym formacie między komponentami systemu. Może być zbudowana w oparciu o różne technologie oraz media transmisyjne. Znajdziemy tutaj zarówno znany i stabilny standard TDM (Time Division Multiplexing) jak również, przeżywające obecnie swój rozkwit, standardy IP np. ST-2110. W zależności od zastosowanej technologii, połączenia między poszczególnymi elementami sieci mogą być realizowane za pomocą światłowodów lub popularnej skrętki komputerowej.

cyfrowa sieć dźwiękowa stagetec
nexus

Nexus

Doskonałym przykładem zintegrowanego rozwiązania sieciowego firmy Stagetec jest system Nexus. Produkowany od wielu lat i cały czas rozwijany system łączy w sobie obie wymienione wyżej technologie (TDM i IP) wykorzystując ich zalety. Sieć zbudowana jest w oparciu o dwa rodzaje jednostek – urządzenia Nexus Star, będące głównymi węzłami oraz mniejsze jednostki wyposażone w karty interfejsów audio, nazwane przez producenta urządzeniami bazowymi (ang. Base Device, w skrócie BD). BD mogą być wyposażone w cały szereg interfejsów w postaci kart: mikrofonowych, liniowych, AES/EBU, MADI, embedderów i deembedderów, Dolby E, a także interfejsów wielokanałowych MADI, Dante, AES67/Ravenna. Dodatkowo można zainstalować w nich karty różnych protokołów sterujących GPIO, RS-232, 485 MIDI, które mogą sterować pracą sieci lub w trybie transparentnym być przesyłane między podłączonymi do niej urządzeniami.

Konsolety wielkoformatowe

Dopełnieniem funkcjonalności sieci dźwiękowej Nexus są konsolety wielkoformatowe doskonale się z nią integrujące. W ofercie producenta dostępne są trzy modele: najmniejszy – Crescendo, bazujący na technologii IP – Avatus oraz model flagowy, konsoleta typu direct access – Aurus. Myślą przewodnią tej technologii jest łatwy i szybki dostęp do wszystkich parametrów toru, dlatego każdy z nich wyposażony jest w 11 podwójnych enkoderów, umożliwiających kontrolę takich parametrów jak korektor, kompresor lub wysyłki AUX bezpośrednio znad tłumika. Osoby przyzwyczajone do pracy z mniejszymi konsoletami cyfrowymi bez problemu odnajdą regulację tych parametrów w panelu centralnym.
Powierzchnie mają zapewniony dostęp do wszystkich sygnałów znajdujących się w sieci, a ich komponenty wykonawcze (karty DSP) instalowane są w jednostkach Nexus Star. Cechą wyróżniającą system od innych jest możliwość pracy do czterech konsolet z jednym wejściem mikrofonowym, bez używania kompensacji wzmocnienia. Każda z konsolet ma dostęp do regulacji swojego wzmocnienia pierwotnego, a jedynymi punktami wspólnymi toru są: gniazdo wejściowe karty mikrofonowej oraz sterowanie zasilaniem Phantom.
Implementacja technologii IP do systemu znacznie zwiększyła jego elastyczność i możliwości, zwłaszcza w zakresie zdalnej produkcji. Rozwój technologii transmisji danych, wzrost przepływności oraz coraz mniejsza latencja sieci przesyłowych zaczęły umożliwiać prowadzenie produkcji w trybie zdalnym. Konsoleta z realizatorem nie muszą opuszczać siedziby stacji, przemieszcza się jedynie część wykonawcza systemu, odpowiedzialna za przyjęcie oraz oddanie sygnałów na obiekcie zdalnym. Umożliwia to dużo lepsze wykorzystanie zasobów ludzkich oraz sprzętowych – po realizacji jednej produkcji studio szybko może przełączyć się do pracy z drugim obiektem, bez przewożenia zespołu realizacyjnego z obiektu na obiekt.

Opisy produktów na stronie producenta

Zapraszamy na stronę internetową producenta, gdzie znajdą Państwo opisy produktów

Realizacje

NOSPR

NOSPR jest jednym z największych w Polsce studiem nagrań wyposażonym w konsoletę Stagetec. Jednym z najistotniejszych elementów systemu odpowiedzialnym za dystrybucję sygnałów audio jest cyfrowa sieć audio Nexus.