d&b audiotechnik

d&b audiotechnik Polska

d&b audiotechnik logo

O marce d&b audiotechnik

Jeden z najważniejszych producentów kompletnych rozwiązań nagłośnieniowych składających się z zestawów głośnikowych, wzmacniaczy, processingu, odpowiednich presetów, oprogramowania, które w całości gwarantują najwyższe parametry działania całego systemu. d&b audiotechnik wyznacza światowe standardy w zakresie technologii, jakości i wsparcia profesjonalnych systemów nagłośnieniowych.

Od początku działalności twórcom d&b audiotechnik przyświecają dwie podstawowe idee:

Democracy for listenersprzekonanie, że każdy odbiorca powinien doświadczać tej samej nieskazitelnej jakości dźwięku niezależnie od pozycji zajmowanej na widowni.

Holistyczne podejście do sposobu tworzenia systemów nagłośnieniowych polegające na produkcji kompletnych, zintegrowanych rozwiązań, których wszystkie elementy stanowią optymalnie dopasowaną i zintegrowaną całość.

Historia

W 1981 roku dwóch młodych, zapalonych majsterkowiczów i fanów elektroniki – Jurgen Daubert i Rolf Belz –  zarejestrowało działalność firmową i w garażu rozpoczęło produkcję pierwszych systemów nagłośnieniowych. Pierwszą siedzibą d&b audiotechnik było Korb, później firma przeniosła się do Backnang, do zabytkowych zabudowań po starej przędzalni, gdzie do dziś znajduje się bardzo rozbudowana linia produkcyjna, biura, showroom i przestrzeń, w której odbywają się szkolenia i spotkania firmowe. W 1985 roku uruchomiono pierwszą linię produkcyjną, z której wychodziły między innymi systemy z serii F1, F2 i B1, później słynne i cieszące się ogromną popularnością w branży instalacyjnej modele E1. W latach 90. wyprodukowano kolejne popularne konstrukcje: E3, C4, monitory sceniczne z serii MAX oraz pierwsze wzmacniacze z cyfrowym przetwarzaniem sygnałów. Pod koniec XX wieku d&b audiotechnik wkroczyło na nowe rynki, między innymi do Anglii, Włoch, Francji, Hiszpanii, USA i Japonii. W XXI w. pojawiły się pierwsze systemy wyrównane liniowo, modele C3, seria Q i Y oraz już w pełni rozwinięte wzmacniacze z DSP. W 2009 roku wkroczyła seria T, później seria Xc, a w 2015 roku producent zaprezentował ArrayCalc – narzędzie symulacyjne do systemów wyrównanych liniowo, głośników kolumnowych, źródeł punktowych (point source), a także subwooferów. Wielkim przełomem była premiera systemu GSL w 2018 roku. Cała seria SL (GSL, KSL i XSL), charakteryzująca się kontrolą kierunkowości w całym paśmie, zrewolucjonizowała światowy rynek. W tym samym czasie zaprezentowano system dźwięku immersyjnego Soundscape będący rewolucyjną technologią, która całkowicie zmieniła sposób realizacji nagłośnienia widowisk.

Najwyższa jakość produktów

d&b audiotechnik przykłada ogromną wagę do powtarzalności i kontroli jakości wszystkich produktów. Producent stworzył własne systemy pomiarowe, specjalne laboratoria, w których testuje wzmacniacze pod obciążeniem, w różnych temperaturach, pod wpływem różnej wilgotności i sprawdza głośniki pod względem założonych najwyższych parametrów.

Kontrola jakości d&b audiotechnik. Foto Łukasz Kornafel.
20 lat db w PL nowe logo

20 lat d&b audiotechnik w Polsce

W 2023 roku upłynęło 20 lat odkąd d&b audiotechnik zawitało do Polski, od początku i nieprzerwanie jest w rękach jednego dystrybutora –  w naszych rękach. W ciągu tych 20 lat byliśmy świadkami historii i ogromnego rozwoju technologii i produktów d&b. Nasza współpraca przebiega wielotorowo. W rozwiązania d&b audiotechnik wyposażylismy ponad 60 instytucji kulturalnych takich jak teatry, filharmonie, sale koncertowe, widowiskowe, kluby i domy kultury. Systemy nagłośnieniowe tego producenta znalazły się także w ofercie wielu firm nagłośnieniowych i rentalowych. d&b audiotechnik widać i słychać w wielu miejscach w Polsce, na wielkich scenach, w dużych miastach, ale też w małych miejscowościach. Wspólnie z przedstawicielami d&b audiotechnik prowadzimy cykl szkoleń –  seminariów i warsztatów, organizujemy prezentacje i odsłuchy systemów, w tym systemu dźwięku immersyjnego Soundscape.

Zachęcamy do lektury obszernego artykułu “20 lat d&b audiotechnik w Polsce – Historia wspólnego rozwoju i sukcesu”, który ukazał się w magazynie Muzyka i Technologia:

Zrównoważony rozwój

Firma d&b audiotechnik jest mocno zaangażowana w daleko idące przestrzeganie zasad zrównoważonego rozwoju, od 2013 roku posiada certyfikat środowiskowy, a w 2018 dobrowolnie zobowiązała się do efektywnego wdrażania zasad zrównoważonego rozwoju, uczestnicząc w inicjatywach promowanych przez stan, rząd federalny i przestrzegając międzynarodowych zasad Organizacji Narodów Zjednoczonych. W 2022 roku d&b audiotechnik otrzymało prestiżową nagrodę German Awards for Sustainability Projects (Deutscher Awards für Nachhaltigkeitsprojekte) w kategorii recyklingu. Nagroda jest wynikiem docenienia wdrożonego przez firmę programu CPO (Certified Pre-Owned, czyli certyfikowanych produktów używanych), polegającego na oferowaniu klientom możliwości nabycia regenerowanych systemów. Dyrektor d&b audiotechnik, Robert Trebus, odbierając nagrodę, powiedział: „My wszyscy mamy do odegrania rolę w zapewnieniu długoterminowego przetrwania naszej planety. Ta odpowiedzialność ciąży na nas, zarówno jako indywidualnych osobach, jak i firmach. W d&b jesteśmy świadomi wpływu jaki przemysł rozrywkowy, w szczególności, ma na środowisko i podejmujemy kroki w celu jego złagodzenia. Wydłużenie żywotności naszych systemów głośnikowych jest małym, ale mocnym sposobem na dostarczenie wysokiej jakości dźwięku przy jednoczesnej ochronie zasobów naturalnych.”

nagroda-db-©-Thomas-Ecke

Opisy produktów na stronie producenta

Zapraszamy na stronę internetową producenta, gdzie znajdą Państwo opisy produktów

Realizacje

NOSPR

NOSPR jest bez wątpienia jednym z najpiękniejszych, najlepszych i najnowocześniejszych miejsc koncertowych na świecie. Nowa siedziba NOSPR została zaprojektowana przez studio Tomasza Koniora.