Jakie techniki stereofoniczne można stosować z mikrofonami Audio-Technica? (część 2: X/Y)

Jakie techniki stereofoniczne można stosować z mikrofonami Audio-Technica? (część 2: X/Y)

Technika rejestracji dźwięku X/Y jest rekomendowana, gdy chcesz uzyskać w pełni stereofoniczny dźwięk w swoim nagraniu. Ta metoda jest często stosowana w mniejszych przestrzeniach – gdy mikrofony muszą być położone blisko siebie i zarazem produkować szeroki obraz stereofoniczny.

Szerokość obrazu stereofonicznego zależy od kąta między kapsułami mikrofonów. Im większy kąt, tym szerszy obraz, jednak gdy kąt jest zbyt duży – na środku obrazu stereofonicznego powstaje dziura (wirtualne źródła dźwięku przesuwają się w prawą i lewą stronę). Im kąt pomiędzy kapsułami mikrofonów jest mniejszy, tym mniejsza „dziura”, jednak gdy kąt jest zbyt mały, w nagraniu może przeważać sygnał monofoniczny.

Do ustawienia pary X/Y potrzebne są dwa mikrofony kierunkowe, np. kardioidalne mikrofony pojemnościowe Audio-Technica AE5100, które po ustawieniu w X/Y prawie dotykają się grillami. W zależności od tego, jaka jest odległość źródła dźwięku od pary mikrofonów, kąt pomiędzy kapsułami powinien mieścić się pomiędzy 90 a 120°. Najczęściej do techniki X/Y używa się mikrofonów kardioidalnych, ale można też użyć hiperkardioidalnych lub ósemkowych.

,
Podziel się!