Instalacja Collective Reality z Genelec

Instalacja Collective Reality z Genelec

Seria zestawów Genelec 8000 odegrała kluczową rolę w realizacji Collective Reality – unikalnej instalacji audiowizualnej, stworzonej specjalnie na FutureFest 2016 w Londynie. Instalacja została interaktywnie zaprojektowana z trzech elementów (ciało, dane, przestrzeń) przy współpracy z Uniwersytetem Greenwich, firmą d3 technologies i grupą zaproszonych gości, których zadaniem było się ruszać i wydawać dźwięki na terenie instalacji. Technologie, jakie zostały użyte do połączenia fizycznej aktywności ludzi z efektami audiowizualnymi to m.in. motion tracking, dźwięk dookólny i mapowanie projekcji. W przestrzeni eksperymentalnej występowały co pół godziny grupy piłkarzy i tancerzy.

System odsłuchu dookólnego został zrealizowany na aktywnych, dwudrożnych zestawach Genelec: ośmiu 8030B i czterech 8050B wspieranych dwoma subwooferami 7050B. „Wybraliśmy zestawy Genelec, bo zależało nam na wyraźnej przestrzenności dźwięku”, tłumaczy prof. Joe Hyde z Uniwersytetu Bath Spa, kompozytor i sound designer.

“Miałem bardzo dobre doświadczenia z Genelekami, używamy ich często w Bath Spa. Zaczynałem swoją drogę zawodową od muzyki elektroakustycznej i na przestrzeni lat pracowałem nad wieloma projektami, gdzie wymagany był wielokanałowy system dźwiękowy, który sprawdzałby się dla muzyki abstrakcyjnej. Wydaje mi się, że dzisiaj w większości projektów tego typu stosuje się zestawy Genelec. Radzą sobie bardzo dobrze z odtwarzaniem ‘niestandardowej’ muzyki.”

Hyde kontynuował wypowiedź: „Esencją instalacji była interakcja warstwy wizualnej i dźwiękowej i ich stymulacja przez ruchy ludzi. Niektóre dźwięki były bezpośrednio powiązane z ruchem – na przykład gdy ludzie się spotykali, odtwarzany był dźwięk dzwonka. Z kolei gdy ludzie poruszali się w tym samym kierunku, wywoływana była warstwa muzyczna.”

Marie Proffit, koordynator marketingu współpracującego z instalacją kolektywu: “W kolektywie są muzycy, artyści, tancerze i choreografowie, a naszym celem jest umieszczenie ciała w samym centrum cyfrowej interakcji. Podczas FutureFest robiliśmy różne performanse, od trików futbolowych, salsy slow motion, burleski po hip-hop.”

Podziel się!