IBC: Premiera NEXUS RIF67 – interfejsu AES67 do routera Stage Tec

IBC: Premiera NEXUS RIF67 – interfejsu AES67 do routera Stage Tec

Stage Tec, producent sprzętu audio z Berlina, zaprezentował najnowszy interfejs NEXUS podczas targów IBC w Amsterdamie: Router Interface AES67 (RIF67). Ta jednostka rozszerzająca NEXUS STAR to pierwszy rezultat współpracy z firmą DirectOut Technologies. Dwie niemieckie firmy – Stage Tec i Direct Out – podjęły decyzję o współpracy w kwietniu podczas targów prolight+sound.

Moduł DirectOut AES67.IO w pełni implementuje standard AES67, pozwalając na współpracę różnych sieci audio i sterowania. Umożliwia tworzenie potężnych sieci dźwiękowych, w których dane przesyłane są przez kanały audio over IP.

“Cieszę się, że udało nam się pokazać rezultat naszej wspólnej pracy z DirectOut”, mówi dr Helmut Jahne, dyrektor zarządzający Stage Tec. “Opracowując kartę RIF67, Stage Tec postępował zgodnie z zaleceniami organizacji AIMS (Alliance for IP Media Solutions ), która ma na celu spełnianie standardów SMPTE ST 2110.”

RIF67 może wysyłać i przyjmować do 1024 kanałów audio AES67, pogrupowanych w maksymalnie 128 strumieni w każdym kierunku. Karta pozwala na obsługę 256 kanałów w obrębie routera i 4 oddzielnych sieci IP na kartę. Planowana jest również redundantna transmisja audio zgodna z SMPTE 2022-7. RIF67 konfiguruje się z poziomu interfejsu sieciowego, monitoring odbywa się przez oprogramowanie do obsługi sieci NEXUS. RIF67 to urządzenie typu plug-and-play, co oznacza, że wykrywanie sieci i konfiguracja dokonują się automatycznie. Co ważne, jest kompatybilny ze starszymi produktami Stage Tec, może być więc używany z wszystkimi systemami NEXUS.

RIF67 zadebiutuje w wozie transmisyjnym opartym w pełni na IP, należącym do szwajcarskiej firmy tpc. Karty RIF67 będą dostępne od wiosny 2018.

Stage Tec oferuje sprzęt oparty na IP od 2012 roku – wraz z kartą Dante NEXUS XDIP. Stworzony przez Audinate system Dante umożliwia m.in. tworzenie sieci dźwiękowych, korzystając z istniejącej infrastruktury Ethernet. XDIP wspiera 64 dwukierunkowe kanały audio i jest kompatybilny z AES67.

Podziel się!