d&b audiotechnik w Puskás Arena

d&b audiotechnik w Puskás Arena

Ukończona w 2019 roku nowa Puskás Arena w Budapeszcie to triumf nowoczesnej architektury oraz inżynierii i technologii. Nowy obiekt, który może pomieścić prawie 68 tysięcy osób zastąpi dotychczasowy Stadion Narodowy na Węgrzech. 19 miejsce w rankingu największych stadionów w Europie oraz najnowocześniejszy obiekt w Europie Środkowej. Wyposażony został w systemy nagłośnieniowe d&b audiotechnik przez węgierskiego integratora, firmę INTERTON Group.

„Wiedzieliśmy od początku, że chcemy dostarczyć najwyższą jakość dźwięku na stadion dlatego wybraliśmy systemy nagłośnieniowe d&b audiotechnik. Pomimo napiętych terminów producent wywiązał się z zadania i dostarczył pełny system w ramach budżetu inwestora ” – powiedział, István Bogár z grupy INTERTON.

Zespół inżynierów z d&b Education & Application Support wspólnie z zespołem specjalistów grupy INTERTON opracowało szczegółowe symulacje akustyczne za pomocą oprogramowania ArrayCalc oraz EASE optymalizując każdy element projektu zarówno pod względem technicznym jak i ekonomicznym. Końcowy projekt oparty został na wersji instalacyjnej wydajnego systemu liniowego z serii V. System został dostarczony w specjalnej wersji SVS (Special Version Stadium).

„Rezultaty są niesamowite! Wyraźny, dynamiczny dźwięk w pełnym zakresie pasma. Wspaniały współczynnik zrozumiałości mowy przy zastosowaniu minimalnej korekcji i praktycznie płaskim ustawieniu korektora. Pomimo dużych odległości zestawów głośnikowych od foteli i ogromnej przestrzeni dźwięk jest wyrazisty w każdym zakątku obiektu” –  Zsolt Kiss, Audio Project Manager w Puskás Arena.

Unikalny projekt oparty na technologii ArrayProcessing firmy d&b audiotechnik została opracowana specjalnie pod ten projekt, aby spełnić wszystkie wysokie wymagania stawiane przez UEFA. Organizacja kładzie szczególny nacisk nad odpowiednim rozłożeniem głośności w różnych strefach – obszarach widowni. W strefie prasowej poziom głośności SPL musiałbyć zredukowany do minimum.

ArrayProcessing pozwolił na wyrównanie tonalności oraz kontrolę poziomów w pionowej części czaszy stadionu, który byłby nieosiągalny przy zastosowaniu konwencjonalnych rozwiązań nagłośnieniowych.

System zadebiutował przed tłumem widzów podczas pierwszego oficjalnego meczu – meczu towarzyskiego reprezentacji Węgier z reprezentacją Urugwaju w listopadzie 2019 roku.

„Wynik przerósł nasze najśmielsze oczekiwania! Dźwięk jest wyrazisty i naprawdę słyszalny. Dowodem na to niech będzie moment, w którym ponad 67 tysięcy kibiców wiwatowało podczas świętowania gola, a cała instalacja d&b pozwoliła komentatorowi przecisnąć się przez skandujący tłum. Mogliśmy usłyszeć każde słowo!” – dopowiedział Zsolt Kiss.

Według testów przeprowadzonych przez specjalistów z UEFA, Puskás Arena jest drugim stadionem w Europie, który spełnia rygorystyczne kryteria audio określone w dokumentacji technicznej UEFA 2020.

, , ,
Podziel się!