Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu

Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu

Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu to instytucja samorządowa, działająca od 1991 roku. Centrum Kultury prowadzi szeroko zakrojoną działalność impresaryjną w zakresie teatru, muzyki i kabaretu. Instytucja regularnie gości znane gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Tylko w tym miesiącu na deskach sceny przy ul. Teatralnej wystąpią zespół KAT, kabaret Smile oraz Andrzej i Maja Sikorowscy. CK Teatr jest też organizatorem wielu imprez cyklicznych, m.in. finału WOŚP, Koncertów Niedzielnych z muzyką klasyczną i festiwalu Grudziądzka Wiosna Teatralna.

W budynku przy ul. Teatralnej 1, gdzie dawniej mieścił się Teatr Ziemi Pomorskiej, znajduje się duża sala teatralna z 476 miejscami na widowni, mała sala teatralna z 50 miejscami i koncertowa sala kameralna z 140 miejscami. W 2018 sala teatralna została odremontowana, a firma Konsbud Audio zainstalowała w Centrum Kultury system elektroakustyczny

SYSTEM NAGŁOŚNIENIA

Rolę systemu nagłośnienia frontalnego w CK Teatr pełnią zestawy głośnikowe z serii Y d&b audiotechnik. Na każde grono line array składa się po 6 zestawów (Yi8 i Yi12). Na scenie są ustawione po dwa subwoofery Y-SUB na stronę, a  równomierne pokrycie dźwiękiem widowni w pierwszych rzędach zapewniają głośniki typu frontfill (modele E6) i sidefill Y7P. Dodatkowo zainstalowano linię opóźniającą (zestawy d&b 5S), która ma na celu dogłośnienie części widowni pod balkonem. Elementy składające się na system nagłośnienia frontalnego należą do jednej serii, dzięki czemu zachowana jest jednolita tożsamość brzmieniowa. Wzmacniacze 30D dostarczają energię potrzebną do zasilenia zestawów frontowych. Artyści występujący na scenie sali teatralnej mają do dyspozycji monitory odsłuchowe MAX2 i B6. Dzięki sieci dźwiękowej opartej na protokole Dante i interfejsowi DS10 możliwe jest cyfrowe sterowanie systemem.

Bartosz Pierściński, realizator dźwięku w CK Teatr: „Adaptacja akustyczna naszego teatru okazała się niezwykle trudna. Widownia jest długa, wąska ze specyficznym balkonem utrudniającym propagacje fali akustycznej. Dodatkową przeszkodą było rozmieszczenie reflektorów. Konsbud poradził sobie z tymi problemami wzorowo. System d&b Y oraz głośniki dopełniające sprawiają, że słuchacze wychodzą naprawdę zadowoleni z wydarzeń. Całość napędzają wzmacniacze 30D zarządzanie sieciowo z każdego miejsca na sali, co jest dodatkowym atutem instalacji. Na dodatek, mamy do dyspozycji monitory d&b MAX2, zasilane fantastycznymi końcówkami D20 – to naprawdę maks dobrego brzmienia.”

SYSTEM KONSOLET MIKSERSKICH

Realizatorzy dźwięku pracujący na „froncie” i „monitorze” używają systemów brytyjskiego producenta Allen & Heath. Do Teatru dostarczono dwa systemy: dLive S5000 wraz ze stage rackami DX32 i DM32 oraz powierzchnię C2500 i rack CDM32. Sygnały z konsolet do wzmacniaczy są przesyłane cyfrowo po Dante i AES. Dwa systemy, w zależności od potrzeb, mogą pracować zamiennie jako konsolety FOH i MON. „Miksery dLive już w pierwszym kontakcie okazały się intuicyjne, a przede wszystkim fantastycznie brzmiące. Możliwość podłączenia konsolet w wielu miejscach: na scenie, widowni czy w realizatorce oraz uzbrojenie w sieć Dante czyni instalację uniwersalną”, podkreśla Bartosz Pierściński.

MIKROFONY

Istotnym elementem wyposażenia Teatru są mikrofony przewodowe i bezprzewodowe. Na życzenie Zamawiającego do CK Teatr dostarczono modele czołowych producentów, w tym kilkanaście mikrofonów pojemnościowych i dynamicznych Audio-Technica (instrumentalne Pro 35, ATM250, ATM450 i wokalowy AE5100).

PODSUMOWANIE

Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu, dzięki renowacji sali teatralnej i inwestycji w nowoczesny, riderowy sprzęt, dołączyło do grona obiektów, które są chętnie odwiedzane przez polskich artystów, a lokalna społeczność otrzymała możliwość uczestnictwa w wydarzeniach o wysokim poziomie artystycznym i technicznym. Wicedyrektor Teatru Grudziądz, Grzegorz Romanowski mówi:Dostarczony i zainstalowany przez firmę Konsbud Audio system nagłośnieniowy d&b w całości spełnił założenia projektowe jak i nasze oczekiwania. Nowy system liniowy w zdecydowany sposób poprawił jakość dźwięku i umożliwił jego równomierny rozkład na całej widowni poprawiając komfort odbioru muzyki naszym widzom, co równie istotne sprzęt firmy d&b gwarantując najwyższy poziom technologiczny ułatwia i umożliwia nam realizację najbardziej wymagających wydarzeń kulturalnych. Od samego początku, zarówno na etapie przygotowań, jak i samej realizacji współpraca z Konsbud Audio układała się w sposób wzorowy. Pracownicy firmy w sposób terminowy i profesjonalny dostarczyli, zamontowali oraz wysterowali nowo zakupiony sprzęt”. Po samych planach programowych, które CK Teatr przygotował na najbliższe miesiące widać, że inwestycja jest bardzo dobrze wykorzystywana. W każdym tygodniu w centrum odbywa się po kilka dużych wydarzeń, które bez odpowiedniego zaplecza technicznego nie miałyby szansy realizacji.

Zdjęcia: Magdalena Czarnecka

, , , , , ,
Podziel się!