Andy Barlow, producent U2 i muzyk Lamb gotuje przy… monitorach Genelec

Andy Barlow, producent U2 i muzyk Lamb gotuje przy… monitorach Genelec

Andy Barlow, znakomity producent muzyczny, zainstalował w swojej kuchni (!) parę monitorów Genelec 8030. Andy jest pasjonatem gotowania, na imprezach najczęściej można go spotkać właśnie w kuchni. Oprócz tego uzupełnił swoje domowe studio o monitory główne Genelec 1238 i zestaw współosiowych trójdrożnych monitorów Genelec The Ones 8331, jako mobilny system do miksowania w trasie.

Andy używa do pracy monitorów Genelec od ponad 20 lat, w trakcie których współtworzył z Lou Rhodes duet Lamb oraz remiksował utwory dla takich gwiazd jak David Gray, Placebo i U2. Ostatnio zainstalował w studiu w Brighton monitory główne Genelec 1238. „To miejsce, w którym robiłem właściwie wszystkie moje miksy w ostatnich latach, od U2 po Davida Gray i Lamb”, tłumaczy Barlow.

Andy spakował nowo nabyte monitory 8331 na trzymiesięczny pobyt na Goa, gdzie wraz z Lou Rhodes będzie przygotowywał następną płytę Lamb. W modelach 1238, jak i 8331 zastosowaną system kalibracyjny SAM, dzięki czemu Andy może przy pomocy oprogramowania do kalibracji Genelec GLM3 dopasować je do środowiska akustycznego w którem się znajdują. Kolejna inwestycja Andy’ego w monitory Genelec to efekt kilku miesięcy bardzo udanej pracy nad nowym albumem U2 „Songs Of Experience”, który utrzymuje się na 1 miejscu list przebojów w 20 krajach.

“Używaliśmy dużych monitorów 1238 w prowizorycznym studio w Ambasadzie Kanady w Dublinie”, mówi Barlow. „To było naprzeciwko domu Bono, w ogromnym pomieszczeniu, które potrzebowało ulepszeń w kwestii akustyki. Oprogramowanie GLM było więc niezwykle przydatne do poprawienia precyzji odsłuchu w nieprofesjonalnym pomieszczeniu. Cały album był tworzony głównie w takich miejscach – rezydencjach, hotelach. Jedynym studiem, w jakim gościliśmy, było Shangri-La w Malibu, gdzie miałem do dyspozycji parę 8050. Członkowie zespołu U2 również bardzo cenią odsłuchy Genelec”.

W mniejszym pomieszczeniu w ambasadzie znajdowały się Genelec 8351, także z serii The Ones. „Wolałem miksować w mniejszej przestrzeni, bo 8351 brzmiały w niej bardzo dobrze”, mówi Andy. „1238 są absolutnie niezwykłe, nie mogę wyobrazić sobie lepiej brzmiących monitorów do naszych zastosowań. Brzmiały świetnie. Później użyliśmy procesowania GLM i okazało się, że są jeszcze lepsze. Dokonaliśmy kilku poprawek „na ucho”, w efekcie czego każda częstotliwość jest słyszalna, można słuchać głośno, zachowując normalny, niemęczący poziom odsłuchu.  Miks jest szeroki i bez żadnych zniekształceń. Nigdy wcześniej czegoś takiego nie słyszałem.”

Andy jest też pod wrażeniem 8331: “W ciągu ostatnich kilku tygodni robiłem z nimi wszystko w studio w Goa i mógłbym się zachwycać cały dzień. Przede wszystkim oferują świetną definicję dźwięku. Pomieszczenie jest dalece niedoskonałe, ale z użyciem magicznego GLM, 8331 znakomicie wypełniają pokój. Biorąc pod uwagę fakt, że są to głośniki bez subwoofera, niski dół jest niezwykle wyraźny. Górne pasmo jest wyrafinowane i gładkie, a sweetspot wydaje się być szerszy niż w innych zestawach. Przesłuchuję wszystkie utwory, które wyprodukowałem i znajduję nowe rzeczy, których wcześniej nigdy nie słyszałem.”

Dla niektórych pewnie nie będzie zaskoczeniem, jak bardzo metaforycznie Andy wyraża się o monitorach Genelec. „Możesz prawie dotknąć, spróbować i posmakować każdej warstwy dźwięki, szczególnie w materiale Lamb – mnóstwo pojedynczych składników tworzy całe dobrze zrobione ciasto. Zamierzenie jest podobne: bardzo skomplikowane, ale jednocześnie całkiem proste.” By dowiedzieć się więcej odwiedź strony: www.andybarlow.net i www.genelec.com

, ,
Podziel się!